W połowie lutego br. na terenie instalacji do produkcji wodoru (HGU, ang. Hydrogen Generator Unit) rozpoczęło się suszenie wymurówki pieca (reformera). To jeden z początkowych etapów rozruchu mechanicznego instalacji.
W połowie lutego br. na terenie instalacji do produkcji wodoru (HGU, ang. Hydrogen Generator Unit) rozpoczęło się suszenie wymurówki pieca (reformera). To jeden z początkowych etapów rozruchu mechanicznego tej instalacji.
Temperatura wnętrza Ziemi wynosi ok. 6000°C, pizza piecze się w 300°C, a we wnętrzu pieca - reformera HGU średnia temperatura wynosi 1000°C. Wszystko po to, aby jego wnętrze, czyli ceramiczna wymurówka związała i była trwała. To można zrobić tylko wówczas, gdy medium jest wprowadzone do pieca.
Rafineria zużywa w ciągu godziny ok. 13,5 tony wodoru, jednak potrzeby gdańskiego zakładu ciągle rosną. Zbudowana w ramach Projektu EFRA instalacja produkcji wodoru to trzeci tego typu obiekt w rafinerii. Jej moc produkcyjna wynosi 2,5 tony wodoru na godzinę, a wsadem instalacji jest gaz ziemny. Produkcja trzeciej, najnowszej instalacji produkcji wodoru zasili instalację hydroodsiarczania oleju napędowego, hydrokrakingu oraz nową instalację hydroodsiarczania benzyny z koksowania (CNHT) zbudowaną w ramach Projektu EFRA. Pierwsza instalacja do produkcji wodoru HGU w rafinerii LOTOSU powstała w 2000 roku. Kolejną, dużo większe HGU zbudowano w 2009 roku w ramach Programu 10+.
Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl