logo

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy LOTOS w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.

Działalność rafineryjna

Ropa Forcados pochodzi z Nigerii – kraju o największej produkcji ropy naftowej w Afryce, szóstej wśród krajów OPEC oraz jedenastej na świecie. Złoża usytuowane są w delcie Nigru, skąd transportowane są rurociągiem Trans Forcados do terminala morskiego o tej samej nazwie. Średnia dobowa produkcja z tego złoża wynosi około 250 tys. baryłek.

Ropa 28052021

Surowiec rozładowano na początku kwietnia w gdańskim Naftoporcie. W połowie maja trafił do przerobu w rafinerii LOTOSU. Forcados jest ropą parafinowo-naftenową. Charakteryzuje się średnią gęstością, niską zawartością siarki, azotu, metali i asfaltenów. Jest bogata we frakcje napędowe, a uboga w pozostałość próżniową. Dzięki temu będzie można z niej wyprodukować więcej produktów wysokomarżowych.

Surowiec jest w pełni mieszalny z większością przerabianych przez rafinerię LOTOSU rop naftowych, w tym z rosyjską ropą REBCO. Dobra kompatybilność ropy Forcados jest sporym atutem w logistyce wewnętrznej. Można ją składować i przerabiać bez ryzyka z pozostałymi gatunkami ropy naftowej, które znajdują się w zbiornikach.

Dywersyfikacja dostaw ropy

Zakup ropy z Nigerii to element strategicznych działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii. Obecnie rafineria LOTOSU w Gdańsku magazynuje i przerabia 13 gatunków rop innych niż rosyjska ropa REBCO. Ich udział w zakupach od stycznia do końca kwietnia 2021 r. to blisko 20 proc.

– Dywersyfikacja dostaw jest dziś niezwykle ważna. Pozwala zapewnić stabilność i ciągłość dostaw ropy do naszej rafinerii. Pozyskanie ropy z Afryki to dowód na to, że nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami z różnych kontynentów. Rafineria LOTOSU jako nowoczesny zakład jest w stanie przerabiać szeroką gamę gatunków rop. Widać więc, że nasz zakład jest elastyczny i stale się rozwija – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij