logo

Film Grupy LOTOS zwyciężył na Festiwalu FilmAT w kategorii filmów korporacyjnych i instytucjonalnych. Pierwsze miejsce w subkategorii „Zasoby ludzkie” jury tegorocznego XVI Festiwalu FilmAT przyznało filmowi „LOTOS jest kobietą”. Produkcja gdańskiego koncernu walczy teraz o nagrodę na międzynarodowym festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards.

Nagrody

Międzynarodowy Festiwal FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu. Jego celem jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych pod względem poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Do tegorocznej edycji zgłoszono 232 filmy, z czego ok. 150 zostało zakwalifikowanych do konkursu, a 30 proc. z nich stanowiły filmy korporacyjne. – Przez cały rok festiwalowe filmy są oglądane nie tylko przez naszych sympatyków, lecz przede wszystkim przez konkurencję – zaznacza Ewa Kotus, dyrektor FilmAT Festiwalu.

W jury zasiadają uznani specjaliści z zakresu produkcji filmowej i telewizyjnej. Pracom międzynarodowego zespołu jurorów przewodniczy Zbigniew Żmudzki,absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Kierownik produkcji wielu słynnych polskich fabularnych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych. Założyciel Se-ma-for Production Company, a także producent słynnych filmów animowanych, robionych metodą poklatkową – jak „Piotruś i wilk”, który w 2008 roku zdobył Oscara.

W międzynarodowym jury zasiada także ekspert w dziedzinie filmu korporacyjnego – dyrektor największego festiwalu filmów korporacyjnych Cannes Corporate Media & TV Awards oraz Festiwalu Internationale Wirtschaftsfilmtage w Wiedniu, Alexander V. Kammel. Na liście jurorów jest również wielokrotnie nagradzany reporter telewizyjny, Wojciech Bojanowski. Relacjonował konflikty zbrojne na Ukrainie, w Afganistanie i Libii oraz akcje niesienia pomocy podczas powodzi w Polsce, tsunami na Filipinach, trzęsienia ziemi w Nepalu i we Włoszech. Dziennikarz Roku, autor licznych reportaży, wielokrotny zdobywca nagrody Grand Press w kategorii Reportaż telewizyjny i dziennikarstwo śledcze, zdobywca nagrody Mediatory w kategorii Inicjator i nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji i Wiedniu.

Filmy podczas międzynarodowego FilmAT Festiwalu oceniali również: Zdzisław Cozac –scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość oraz Paulina Majda – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, reżyser, scenograf, artysta plastyk, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi i doktor sztuk filmowych, a także kierownik artystyczny nagrodzonego Oscarem animowanego filmu „Piotruś i Wilk”.

Nagrodzony film „LOTOS jest kobietą” powstał z okazji Dnia Kobiet, w marcu 2021 roku. Jego celem było pokazanie charyzmatycznych, pełnych miłości, pasji i fascynacji życiem kobiet. Niezwykłych, bo każda pracuje na stanowisku, które zwykliśmy uznawać za „typowo męskie”. Każda z nich – prywatnie i zawodowo – zajmuje się czymś wyjątkowym, a wszystkie łączy LOTOS. Teraz zmierzy się z najlepszymi produkcjami na festiwalu filmów korporacyjnych w Cannes.

Dlaczego ten właśnie film zyskał sympatię jury? – Jest nietypowy, wyróżnia się na tle sztampowych produkcji, pokazujących budynki i sekretariaty. Widzimy tu inne podejście do tematu. Doceniły to zwłaszcza zasiadające w naszym jury kobiety. Reżyser pokazał pracę pań w bardzo trudnych, wymagających dziedzinach. Kobiety, które sięgają wysoko i wykonują zadania, których nie każdy z nas by się podjął. Brawo dla filmowca, który potrafił to pokazać. Ten obraz zostanie w naszej pamięci, a właśnie to powinno być celem każdego twórcy. Obraz, który wszyscy zapamiętają – podsumowuje Ewa Kotus, dyrektor FilmAT Festiwalu i prezes Fundacji Tourfilm Academy.

Wideo jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do komunikacji, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Jej bardzo ważnym elementem jest pokazywanie rzeczywistości za pośrednictwem filmu. Właśnie z tego powodu kładziemy tak duży nacisk na produkcje wideo, tak pod względem ich walorów merytorycznych, jak też artystycznych oraz wysokiej jakości technicznej. Stawiamy na produkcje opowiadające przede wszystkim o ludziach, którzy tworzą firmę. Przyznana nagroda jest dowodem na to, że nasze starania, aby filmy były na możliwie najwyższym poziomie, zostały dostrzeżone i docenione. Dziękuję moim pracownikom, którzy przyczynili się do tego sukcesu  – dodaje Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS.

W filmie „LOTOS jest kobietą” występują: prezes Zarządu Grupy LOTOS Zofia Paryła, Safety Officer na platformach LOTOS Petrobaltic Marta Smeja, starszy specjalista w Zakładzie Gospodarowania i Utrzymania Wagonów LOTOS Kolej, Katarzyna Tysarczyk oraz specjalista Pracowni Instrumentalnej LOTOS Lab Michalina Czaja.

Materiał zwyciężył w subkategorii „Zasoby ludzkie: rekrutacja, budowanie marki pracodawcy, osobowości/portrety”. Został też wyselekcjonowany do największego, międzynarodowego festiwalu Corporate Media & TV Awards w Cannes, gdzie walczy teraz o nagrodę z produkcjami z całego świata.

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij