
Asfalty w postaci stałej nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne, ale ze względu na wysokie temperatury przechowywania, przeładunku i przewozu asfaltów przy pracy z nimi występują pewne zagrożenie oparzeń termicznych. Dlatego bardzo ważna jest bezpieczna praca z asfaltami w całym łańcuchu dostaw.
Asfalty w postaci stałej nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne, ale ze względu na wysokie temperatury przechowywania, przeładunku i przewozu asfaltów przy pracy z nimi występują pewne zagrożenie oparzeń termicznych. Dlatego bardzo ważna jest bezpieczna praca z asfaltami w całym łańcuchu dostaw. Pobieranie próbek gorącego asfaltu jest wyjątkowo niebezpieczne z powodu ryzyka rozpryskania i rozlania substancji, która może wywołać oparzenia.
Inicjatywą LOTOS Asfalt jest zwrócenie uwagi na konieczność zachowania właściwego sposobu postępowania przy poborze próbek lepiszczy asfaltowych opisanego w Polskiej Normie PN-EN 58. Poniższe porady odzwierciedlają aktualną wiedzę na temat zagrożeń związanych z produktami asfaltowymi i przebywaniem w ich pobliżu.
Zagrożenie oblania pracowników gorącym asfaltem występuje w kilku przypadkach, w tym również podczas pobierania próbek bez użycia środków ochrony osobistej, bądź bez doświadczenia.
Podczas pobierania próbek bezpośrednio z cysterny istnieje zagrożenie upadku z wysokości ok. 3,5 m, a także oblania się gorącym produktem. W związku z tym rekomenduje się pobieranie próbek z króćców umieszczonych na rurociągach pomp rozładunkowych.
Pamiętajmy, że:
- Pobieranie próbek powinno być wykonane zgodnie z wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Poboru próbek może dokonywać wyłącznie osoba przeszkolona w tym zakresie, dlatego kierowca cysterny nie może wykonywać poboru próbek lepiszcza asfaltowego.
- Jeżeli próbki produktu płynącego pobierane są z rurociągów o malej średnicy, np. urządzenie do mieszania, wygodnie jest zainstalować łatwo dostępne zawory trójdrożne. Kurek powinien mieć średnicę wewnętrzną odpowiednio dopasowaną do średnicy rurociągu, a króciec kurka powinien być skierowany w dół. Odcinek rury wylotowej powinien być tak krótki, jak tylko jest to możliwe.
- Jeżeli dobrze wymieszany produkt jest rozładowywany z cysterny, próbka powinna być pobierana w czasie opróżniania środkowej z trzech części produktu.
- Próbki powinny być przenoszone w zamkniętych pojemnikach chroniących przed zawodnieniem i oblaniem przenoszącego.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj film: