logo

CSR

28 stycznia br. w Gdańsku, w obecności premiera Waldemara Pawlaka, podpisano umowę o długoletniej współpracy pomiędzy Grupą LOTOS S.A., Politechniką Gdańską (PG) i krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą (AGH). Zakres trójstronnego porozumienia dotyczy wspólnej działalności uczelni i Koncernu naftowego w zakresie przedsięwzięć, badań, wymiany wiedzy, wzajemnego wsparcia naukowego, dydaktycznego i finansowego.

Szczegóły umowy zakładają m.in. wspólne podejmowanie innowacyjnych przedsięwzięć technicznych i technologicznych związanych z aktywnością i obszarami działalności Grupy LOTOS oraz wykonywania przez wyższe uczelnie na zlecenie LOTOSU badań, prac i projektów o charakterze naukowo-badawczym. Strony ustaliły, że razem będą ubiegać się o wsparcie z funduszy unijnych.

Kuźnie kadr LOTOSU

Grupa LOTOS już dziś rozpoczyna starania o specjalistów, którzy na rynek pracy wejdą za kilka lat, dlatego jednym z priorytetów Koncernu jest stworzenie preferencyjnych warunków studentom uczelni kształcących specjalistów branży naftowej.

Studenci, skorzystają na tym porozumieniu poprzez system stypendialny ufundowany przez Grupę LOTOS. Bliska współpraca z wyższymi uczelniami daje firmie możliwość wyłowienia spośród stypendystów, praktykantów i stażystów prawdziwych talentów. Najlepsi z najlepszych mają szansę na otrzymanie propozycji pracy w Grupie LOTOS.

– Podpisanie umowy jest kolejnym etapem współpracy, która od lat rozwija się w sposób naturalny pomiędzy LOTOSEM a wyższymi uczelniami. Warto wspomnieć, że prawie połowa pracowników Petrobaltiku – spółki-córki Grupy LOTOS, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, posiada wyższe wykształcenie, a 1/4 to właśnie absolwenci PG i AGH – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Obie wyższe uczelnie to kuźnie kadr polskiego górnictwa oraz przemysłu naftowego, choć zależy nam także na specjalistach ochrony środowiska.

LOTOS począwszy od 2004 r. przyznał kwotę blisko pół miliona złotych na stypendia oraz nagrody dla studentów PG. W ciągu ostatnich 4 lat studenci i doktoranci gdańskiej uczelni technicznej otrzymali od Grupy LOTOS 85 stypendiów naukowych oraz nagrody za najlepsze prace magisterskie, doktoranckie, a także opracowania biznesplanów przedsiębiorstw wdrożeniowo-gospodarczych.

Nafciarze z Gdańska i Krakowa

W roku akademickim 2007/2008 na Wydziale Chemii PG, we współpracy z Grupą LOTOS, ruszyła nowa specjalizacja – technologia przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego. Wspólnym celem gdańskiej uczelni i rafinerii jest dywersyfikacja kształcenia specjalistów, ponieważ już teraz odczuwa się na rynku pracy brak absolwentów studiów politechnicznych, w tym również chemicznych.

– Politechnika Gdańska to uniwersytet techniczny, czynnie i efektywnie uczestniczący w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Świadczy o tym ogromny dorobek publikacyjny, patentowy i wdrożeniowy kadry naukowej, doktorantów i studentów naszej uczelni – komentuje prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. - Z kolei Grupa LOTOS S.A., to nowoczesne przedsiębiorstwo pracujące w obszarze wysoko zaawansowanych technologii. Nic dziwnego więc, że Politechnika Gdańska współpracuje z Grupą LOTOS S.A. od szeregu lat. Podpisane dziś trójstronne porozumienie świadczy o tym, że wszyscy rozumiemy fakt, iż w dobie gospodarki opartej na wiedzy przewagę konkurencyjną osiągnąć można wyłącznie na drodze innowacji.

Grupa LOTOS realizuje Program 10+ , czyli strategię rozwoju do 2012 r., która zakłada rozbudowę urządzeń i możliwości produkcyjnych a także zwiększenie zatrudnienia specjalistów z zakresu górnictwa morskiego, chemii czy ochrony środowiska m.in. takich uczelni jak PG i AGH.

– Podpisane porozumienie ma dla naszej uczelni niebagatelne znaczenie – podkreśla prof. Antoni Tajduś, rektor AGH. – Poszukiwanie złóż ropy naftowej, a następnie proces jej wydobycia, przetwarzania – te tematy są nam niezwykle bliskie. Na naszej uczelni mamy wybitnych specjalistów z tych branż i kształcimy studentów, którzy będą mieli okazję dzięki podpisanemu porozumieniu odbywać praktyki w Grupie LOTOS. To niezmiernie istotne bowiem dobry inżynier to taki, który nie tylko ma wiedzę teoretyczną ale przede wszystkim praktyczną.

Trójstronne porozumienie

Uroczystego podpisania porozumienia dokonali goście – prof. Rachoń, prof. Tajduś, oraz gospodarz spotkania – prezes Olechnowicz.

Podczas spotkania prof. Rachoń przedstawił główne założenia podpisywanego porozumienia o współpracy, rolę Grupy LOTOS we wspieraniu uczelni wyższych, podkreślał znaczenie porozumienia dla PG a także zakres współpracy jego uczelni w ramach umowy. Rektor PG doceniał rozmach i znaczenie współpracy z uwagi na Program 10+ i potrzeby kadrowe, jakie niesie za sobą rozbudowa gdańskiej rafinerii.

W swoim wystąpieniu prof. Tajduś zwrócił uwagę na znaczenie porozumienia dla AGH, a przede wszystkim istotny element współpracy, którym jest szeroko rozumiany temat poszukiwań i wydobycia ropy naftowej.

Jako ostatni wystąpił gospodarz spotkania – prezes Olechnowicz. Jego wystąpienie dotyczyło celów, jakie LOTOS chce osiągnąć podpisując porozumienie oraz roli koncernu we wspieraniu uczelni wyższych.

Na bazie zawartego porozumienia studenci Politechniki i Akademii skorzystają z ułatwień przy pisaniu prac dyplomowych i magisterskich oraz doktorskich o tematyce dotyczącej działalności Grupy LOTOS. Koncern zadeklarował również pomoc przy wykorzystaniu informacji i materiałów będących w jego posiadaniu.

Studenci wybranych kierunków studiów PG i AGH będą odbywać praktyki studenckie w LOTOSIE. Umowa zakłada działania obu uczelni w celu podnoszenia kwalifikacji kadry i pracowników koncernu poprzez umożliwienie udziału w szkoleniach i studiach podyplomowych czy konferencjach naukowo-technicznych, seminariach oraz innych formach zdobywania wiedzy. Natomiast pracownicy Grupy LOTOS, którzy dysponują niezwykle bogatym doświadczeniem i praktyczną wiedzą będą, zgodnie z porozumieniem, prowadzić zajęcia praktyczne dla studentów PG i AGH w oparciu o zasoby techniczne oraz instalacje technologiczne koncernu.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl