logo

Ogólne

Milion ton asfaltów chce w tym roku sprzedać LOTOS Asfalt, spółka należąca do grupy kapitałowej LOTOS. W 2008 roku sprzedaż powinna wzrosnąć o około 25%.

LOTOS Asfalt dzięki unowocześnieniu produkcji oraz wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów asfaltów osiągnął pozycję lidera na krajowym rynku. Odbiorcom w Polsce i zagranicą sprzedano w 2006 r. prawie 800 tys. ton asfaltów. To o ponad 250 tys. ton więcej niż w 2005 r. Bieżący rok ma zamknąć się sprzedażą na poziomie miliona ton. Cały krajowy rynek asfaltów szacowany jest na ponad 1,4 mln ton produktów rocznie.

Asfaltowa spółka LOTOSU sprzedaje zarówno drogowe asfalty klasyczne, modyfikowane, jak i przemysłowe. Produkcja prowadzona jest w trzech zakładach - Gdańsku, Czechowicach i Jaśle.

- Od początku swego istnienia, sukcesywnie z roku na rok, LOTOS Asfalt zwiększał swoje udziały w sprzedaży krajowej i zagranicznej. Dziś jesteśmy niekwestionowanym liderem rynku asfaltów w Polsce. Na tym jednak nie koniec. Zamierzamy wykorzystać koniunkturę nadchodzących lat w budownictwie drogowym, a naszą ofertę uczynić jeszcze bardziej atrakcyjną - komentuje Krzysztof Brygała, prezes LOTOS Asfalt.

Dzięki realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego Grupy LOTOS rafineria w Gdańsku zwiększy znacznie moce produkcyjne wysokiej jakości asfaltów. Zwiększy to ilość produktów na rynku do wykorzystania przy rozbudowie krajowej infrastruktury drogowej m.in. pod kątem organizowanych w Polsce i na Ukrainie finałów EURO 2012.

- Pamiętajmy, że asfalty z LOTOSU sprzedają się doskonale nie tylko w kraju – podkreśla Jarosław Kryński, wiceprezes, dyrektor ds. handlu w Grupie LOTOS S.A. – W 2006 r. eksport z centrów dystrybucyjnych LOTOS Asfalt w Jaśle i Czechowicach wzrósł pięciokrotnie w stosunku do 2005 r. Odbiorcami naszych produktów były między innymi firmy z Niemiec, Austrii, Ukrainy, Czech, Węgier, Słowacji i Rumunii.

Ciągły wzrost konkurencyjności produktów LOTOS Asfalt to nie tylko efekt stosowania najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych technologii produkcji ale również ścisłej współpracy z cenionymi ośrodkami naukowymi. Dzięki kooperacji ze specjalistami z Politechniki Gdańskiej LOTOS Asfalt wprowadził na rynek m.in. drogowe asfalty modyfikowane oraz asfalty typu multigrade. Produkty te gwarantują podwyższenie parametrów użytkowych nawierzchni asfaltowych, zwiększają żywotność dróg szczególnie narażonych na duże obciążenia ruchu pojazdów i wreszcie są odporne na wszelkiego rodzaju deformacje.

Spółka LOTOS Asfalt powstała w kwietniu 2004 r., w czerwcu tego samego roku spółka przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu 2005 r. kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach. Spółka dysponuje trzema ośrodkami produkcyjnymi: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach. Do klientów, nie tylko w Polsce, trafiają produkowane w nich asfalty drogowe, asfalty przemysłowe, emulsje i specyfiki asfaltowe. Asfalty z LOTOSU stosowane są m.in. przy budowie największych autostrad w Polsce - m.in. A-1, A-2 i A-4. Wiele dróg krajowych, np. DK-1 odc. Bielsko-Biała - Cieszyn oraz odc. Skoczów - Cieszyn; obwodnica Otmuchowa, "Średnicówka" w Katowicach, czy „Zakopianka” modernizowanych jest z wykorzystaniem asfaltów produkowanych przez spółkę LOTOS Asfalt.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl