logo

Do końca roku blisko 50 stacji autogazu, należących wcześniej do spółki Krak Gaz, zyska barwy LOTOSU. To efekt przejęcia krakowskiego operatora przez spółkę LOTOS Gaz, w 100% zależną od Grupy LOTOS S.A.

Działalność handlowa

Do końca roku blisko 50 stacji autogazu, należących wcześniej do spółki Krak Gaz, zyska barwy LOTOSU. To efekt przejęcia krakowskiego operatora przez spółkę LOTOS Gaz, w 100% zależną od Grupy LOTOS S.A.

Obrazek


Pełne włączenie Krak Gazu w struktury biznesowe spółki LOTOS Gaz zaplanowano w drugiej połowie 2008 r.

W ogólnopolskiej sieci stacji paliw LOTOS, która składa się obecnie z ok. 350 obiektów, blisko 300 z nich posiada dystrybutory z najwyższej jakości gazem LPG. Poddane rebrandingowi stacje zlokalizowane są głównie na południu Polski.

– Chcemy zdecydowanie zwiększyć ilość sprzedawanego przez nasze stacje paliwa – podkreśla Henryk Malesa, prezes spółki LOTOS Gaz. - Dziś utrzymuje się ona średnio na poziomie między 2,0 a 2,5 tysiące litrów gazu w ostatnim okresie. Wiemy, że może być jeszcze lepiej.

W 2007 r. LOTOS Gaz i Krak Gaz sprzedały łącznie ok. 240 tys. ton. gazów płynnych. Stanowi to 10 proc. udział w krajowym rynku gazu, a więc olbrzymi wzrost w porównaniu z rokiem 2006, kiedy to spółka miała 4,2 proc. udziałów w rynku. W bieżącym roku LOTOS Gaz planuje dalsze umocnienie pozycji rynkowej w sektorze paliw gazowych, sprzedaż 270 tys. ton gazów płynnych i uzyskanie 11 proc. udziału w krajowym rynku gazu. Docelowo do 2010 r. LOTOS Gaz pragnie mieć 12-14 procentowy udział w rynku. Dodatkowo spółka, mając na uwadze dobro klientów, chce w dalszym stopniu doskonalić jakość oferowanych usług.

Najpopularniejszy dziś gaz płynny, to mieszanina propanu i butanu. Uzyskuje się go podczas przerobu ropy naftowej, w ilości około 2% przerobionej masy surowca. Powstaje także jako produkt uboczny podczas wydobywania gazu ziemnego. Trzy lata temu Polska stała się europejskim liderem rynku autogazu. Więcej gazu płynnego do napędu pojazdów używa się na świecie tylko w Korei Południowej.

Spółka LOTOS Gaz powstała 5 lipca 2007 r. Jej działalność handlowa koncentruje się na sprzedaży gazów płynnych: propanów, butanów oraz mieszanin propan-butan. 9 lipca ubr. LOTOS Gaz przejął Krak Gaz Sp. z o.o. - jednego z największych dystrybutorów LPG na południu Polski, właściciela kilkudziesięciu stacji gazowych oraz bazy magazynowo - przeładunkowej w Bochni. Nabywając aktywa Krak Gazu LOTOS Gaz umocnił swoją pozycję rynkową, zwiększył potencjał własny oraz wzmocnił markę LOTOS. Kolejnym krokiem spółki w kierunku realizacji strategii rozwoju był zakup bazy gazu skroplonego w Leszczach (woj. świętokrzyskie). Transakcję przeprowadzono w sierpniu ubr. LOTOS Gaz posiada m.in. Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży paliw, poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników oraz działań na rzecz ochrony środowiska.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl