logo

Ogólne

W czerwcu 2003 r. Rafineria Gdańska SA została przekształcona w Grupę LOTOS SA. Zmiana nazwy zapoczątkowała intensywny proces przebudowy organizacyjnej oraz dynamiczny rozwój spółki. W ciągu zaledwie 5 lat Grupa LOTOS przeobraziła się w największą firmę na Pomorzu, w drugi co do wielkości koncern naftowy w kraju i jeden z najbardziej efektywnych w tej części Europy.

W piątkowy wieczór, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, uroczyste obchody pięciolecia Grupy LOTOS uświetnili swoją obecnością Marszałek Sejmu Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski oraz Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

W ciągu 5 lat Grupa LOTOS stała się pionowo zintegrowanym koncernem naftowym prowadzącym działalność poszukiwawczo-wydobywczą, produkującym i handlującym wysokiej jakości towarami powstałymi z przerobu ropy naftowej. Oprócz firmy wydobywczej Petrobaltic, LOTOS Czechowic i LOTOS Jasło, w skład grupy kapitałowej wchodzi obecnie 14 spółek-córek produkcyjnych, handlowych i usługowych spod znaku LOTOS.

- Patrzę w przyszłość z optymizmem pamiętając, że uwarunkowania biznesowe w otoczeniu Grupy LOTOS wciąż się zmieniają a rynek jest coraz bardziej wymagający - powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS. - W ciągu 5 lat zrobiliśmy wielki krok naprzód w kierunku dobrym dla rozwoju koncernu, obecnie przyśpieszamy a przed nami jasno wytyczona droga. Najbliższe lata to dla nas szczególnie ważny okres związany z wykonaniem założeń zaktualizowanej właśnie strategii Grupy LOTOS do 2012 r, czyli przede wszystkim rozwój działalności w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na Bałtyku oraz szelfie norweskim, a także realizacja Programu 10+ - dodał P. Olechnowicz.

LOTOS na południu i północy

Już w okresie formowania się założeń biznesowych Grupy LOTOS podjęto ważną decyzję konsolidacji rafinerii w Gdańsku z rafineriami w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle. Trwające 3 lata skomplikowane biznesowo, kapitałowo i społecznie przedsięwzięcie połączenia zakładów na północy i południu kraju powiodło się, co doprowadziło do wzrostu możliwości sprzedaży i magazynowania paliw płynnych, handlu olejami smarowymi, asfaltami oraz parafinami.

Dzięki konsekwentnie i efektywnie zrealizowanej konsolidacji z lat 2003-2005 przed koncernem z Pomorza otworzyły się chłonne rynki Śląska i Małopolski. Znacznie wzrosły możliwości eksportu produktów ropopochodnych do krajów Europy Południowej i Wschodniej.

Z początkiem 2006 r. rozpoczął się nowy etap budowy wzrostu wartości Grupy i zwiększenia jej udziałów rynkowych na południu kraju. LOTOS Asfalt uruchomił nowoczesne centrum dystrybucyjno-magazynowe w Jaśle. LOTOS Parafiny rozpoczęły w Czechowicach-Dziedzicach produkcję świec i zniczy dla klientów detalicznych a konsolidacja aktywów olejowych rafinerii z Gdańska i Czechowic pozwoliła na mocne wejście na rynek olejów przemysłowych spółce LOTOS Oil, której produkty znalazły uznanie wielu czołowych firm branży energetycznej, górniczej, hutniczej oraz maszynowej. Ponadto w Czechowicach wybudowano fabrykę estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) nadzorowaną przez spółkę LOTOS Biopaliwa. Biokomponent FAME jest używany jako dodatek do oleju napędowego i produkcji paliwa popularnie zwanego biodieslem.

Równolegle z konsolidacją Grupy LOTOS z rafineriami południowymi, koncern włączył do swych struktur na północy kraju Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu - Petrobaltic. Było to istotne wzmocnienie dynamicznie rozwijającej się Grupy LOTOS. W ostatnim okresie koncern podjął inicjatywę rozszerzenia swojej aktywności w sferze poszukiwań i wydobycia ropy naftowej poza granicami Polski. Krokiem ku realizacji tych strategicznych celów było powołanie w 2007 r. spółki LOTOS Exploration and Production Norge AS z siedzibą w norweskim mieście Stavanger. Utworzenie tej spółki zapewni w niedługim czasie Grupie LOTOS udział w eksploatacji złóż węglowodorów na norweskim szelfie kontynentalnym a w późniejszym okresie ułatwi wzrost aktywności LOTOSU na innych polach naftowych.

Ludzie i Rodzina LOTOS

Od samego początku Grupy LOTOS istotnym elementem rozwoju były aspekty społeczne, a wśród nich przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego i kształcenia kadry a także ochrona miejsc pracy tam gdzie było to konieczne. Pomimo wymagającego procesu restrukturyzacji w poszczególnych spółkach-córkach na terenie całego kraju udało się utrzymać optymalne zatrudnienie lub je zwiększyć. Po 5 latach, czyli od powstania, w całej Grupie LOTOS pracuje 4871 osób, z czego 23% pracowników wywodzi się z rafinerii południowych. Najwięcej z nich znalazło nową pracę w spółkach LOTOS Serwis, LOTOS Oil, LOTOS Parafiny i LOTOS Asfalt.

Na początku 2003 r. liczba stacji własnych wynosiła 24. Obecnie Grupa LOTOS może poszczycić się ponad 10 razy większą liczbą obiektów funkcjonujących pod firmowym znakiem. Główne założenia strategii handlowej dotyczą zwiększania efektywności sprzedaży i optymalizacji kosztów funkcjonowania stacji przy zwróceniu szczególnej uwagi na minimalizację kosztów społecznych takich zmian. Polityka koncernu niezmiennie kieruje się stałym dbaniem o wzrost jakości produktów i usług, co w udany sposób realizowane jest m.in. poprzez zakończony po blisko 2 latach proces integracji sieci LOTOS ze stacjami Esso i Slovnaft, uruchomienie programu flotowego LOTOS Biznes, rozbudowywanie sieci stacji LDS, wdrożenie programu lojalnościowego Navigator czy też wprowadzenie na rynek detaliczny nowych paliw premium - Dynamic.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy LOTOS w 2007 r. przekroczyły 13,125 mld zł. Zysk netto koncernu w tym okresie, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, osiągnął 777 mln zł Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. W 2007 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7,1 mln ton produktów, z czego ponad 4,6 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). Grupa LOTOS zanotowała w 2007 r. 23,9% udział w krajowym rynku paliw ogółem. W ramach opublikowanej w czerwcu 2006 r. strategii Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w krajowym rynku paliw ogółem do 30%.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl