logo

Działalność rafineryjna

Będzie w stanie rocznie przerobić rafineria Grupy LOTOS w Gdańsku. Zdolności przerobowe zakładu wzrosną aż o ok. 75%. To za sprawą realizacji zawartego kontraktu na projektowanie techniczne, organizację dostaw oraz zarządzanie budową instalacji destylacji ropy naftowej.

Obrazek


Umowę przedstawiciele Grupy LOTOS S.A. podpisali z firmą Lurgi S.A. z siedzibą w Krakowie. To kolejna z umów zawartych na przestrzeni ostatniego miesiąca w ramach postępującej zgodnie z harmonogramem realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT) Grupy LOTOS.

Dzięki zawartemu właśnie kontraktowi rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku przybędzie kolejna instalacja destylacji ropy o zdolności przerobowej 4,5 mln ton rocznie. Budowa instalacji zwiększy moce przerobowe gdańskiego zakładu do 10,5 mln ton rocznie. Realizacja inwestycji wiąże się również ze wzrostem produkcji koncernu, co w znaczny sposób poprawi poziom zaopatrzenia rynku krajowego w wysokiej jakości paliwa oraz inne produkty ropopochodne, takie jak m.in. asfalty. Zakończenie budowy instalacji destylacji ropy zaplanowano na drugą połowę 2009 r.

Prace nad kontraktowaniem budów poszczególnych instalacji, które powstaną w Gdańsku w ramach PKRT Grupy LOTOS wkroczyły w końcową fazę. Tylko w czerwcu b.r. przedstawiciele koncernu zawarli umowy z firmami Fluor, Technip oraz już wymienioną Lurgi S.A. Przedmiot umów obejmuje projektowanie techniczne oraz zarządzanie dostawami i budową instalacji pomocniczych i infrastruktury w ramach PKRT; projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji hydrokrakingu (MHC), kompleksu aminowo – siarkowego, a także projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji wytwórni wodoru.

Instalacja destylacji ropy, która powstanie w gdańskiej rafinerii, będzie nowoczesnym i zintegrowanym zakładem wykorzystującym zarówno proces destylacji atmosferycznej jak i próżniowej. W procesie destylacji atmosferycznej do separacji ropy na poszczególne frakcje wykorzystywana jest różnica w temperaturach wrzenia poszczególnych składników surowca. Przy czym destylacja atmosferyczna prowadzona jest przy ciśnieniu zbliżonym do ciśnienia atmosferycznego. Destylacja próżniowa jest procesem analogicznym do destylacji atmosferycznej, jednak prowadzony przy zmniejszonym ciśnieniu. Wykorzystuje się w tym przypadku fizykochemiczną właściwość polegającą na tym, że temperatura wrzenia zmniejsza się wraz z malejącym ciśnieniem. Podczas przerobu ropy umożliwia to separację surowca na frakcje przy zachowaniu niższych temperatur wrzenia niż ma to miejsce w trakcie procesu destylacji atmosferycznej.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 17 spółek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec czerwca 2007 r. wyniosło 5526 osób. To o 91 pracowników więcej niż pod koniec 2005 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy LOTOS za cały 2006 r. osiągnęły wysokość 12.812,7 mln zł. Zysk netto koncernu na koniec 2006 r., przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, osiągnął wielkość 666,1 mln zł. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. W 2006 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7 mln ton produktów ropopochodnych z czego ponad 4,5 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). Grupa LOTOS zanotowała w 2006 r. 26,5% udział w krajowym rynku paliw ogółem. Dla porównania w 2005 r. udział ten wyniósł 22,8% a w 2004 r. 21,5%. W ramach opublikowanej w czerwcu 2006 r. strategii Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, wzrost wydobycia z M. Bałtyckiego do 1 mln ton rocznie (ok. 265 tys. ton w 2006 r.), uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w detalicznym rynku paliw w Polsce do 10% (ok. 7% w 2006 r.) i w rynku krajowym paliw do 30%.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl