logo

Działalność rafineryjna

W listopadzie br. na terenie gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS rozpoczęło się palowanie, utwardzanie i fundamentowanie na placach budowy kompleksu aminowo-siarkowego (KAS). Kontynuowane są również prace na instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS). Obie inwestycje są częścią Programu 10+.

Teren na którym wybudowano gdański zakład Grupy LOTOS, podobnie jak część gdańskiej starówki, znajduje się na obszarze słabonośnym. Podczas budowy rafinerii w latach 70-tych osuszono i podniesiono poziom gruntu o 1,5 metra. Aby wzmocnić wytrzymałość i ustabilizować grunt wbito wówczas około 8 000 pali.

Testy obciążeniowe

W związku z budową KAS i HDS przewidzianych w Programie 10+ inżynierowie ponownie sprawdzili, jaki wpływ na istniejące instalacje produkcyjne może mieć wymagane wzmacnianie terenu przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego. Specjaliści wykonali próbne palowanie oraz obciążenia gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie działających instalacji produkcyjnych. Przeprowadzone testy wypadły pomyślnie.

KAS

Po serii badań testowych rozpoczęła się właściwa budowa fundamentów KAS. Do tej pory wykonano 200 z 400 pali o długości dochodzącej do 26 m i średnicy do 80 cm. Zastosowane technologie wiercenia i wibrowania minimalizują wpływ prac budowlanych na działające instalacje.

HDS

Zakończyła się już budowa fundamentów pod piece technologiczne i kompresory instalacji HDS, trwa budowa fundamentów pod konstrukcje estakad rurociągowych. przygotowywane są połączenia pomiędzy istniejącą instalacją produkcyjną a nowobudowanymi. Zakończenie większości prac budowlanych planowane jest jeszcze w 2007 r.

Program 10+ to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, zgodne z polityką polskiego rządu dla przemysłu naftowego oraz strategią Grupy LOTOS do 2012 r. Prace na placu budowy nowych instalacji technologicznych już się rozpoczęły. 9 sierpnia b.r., zainaugurowano budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS), stanowiącą istotny elementem całego programu inwestycyjnego. Oprócz instalacji HDS, realizując Program 10+, na terenie rafinerii gdańskiej powstanie m.in. instalacja destylacji ropy naftowej, hydrokraking oraz wytwórnia wodoru.

Aktualnie zdolności przerobowe gdańskiej rafinerii wynoszą 6 miliona ton w skali roku. Program 10+ zwiększy je o 75%, do poziomu 10,5 miliona ton rocznie. Po realizacji Programu 10+ Grupa LOTOS będzie w stanie wprowadzić na rynek znacznie więcej wysokiej jakości produktów pochodzących z własnego przerobu ropy. Produkcja oleju napędowego wzrośnie o 3 mln ton rocznie, benzyn o 1 mln ton rocznie.

Wybudowane dzięki Programowi 10+ instalacje pozwolą na zwiększenie nie tylko wielkości ale i głębokości (tzw. konwersji) przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Szczegółowe analizy renomowanych firm konsultingowych wskazują na istnienie trwałych tendencji popytu na średnie i ciężkie frakcje z przerobu ropy. Grupa LOTOS zamierza zagospodarować pozostałość powstałą w wyniku przerobu surowca przede wszystkim do produkcji asfaltów, wpisując się tym samym we wzrost popytu na ten produkt na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. W ubiegłym roku LOTOS sprzedał blisko 800 tys. ton asfaltów. W tym roku koncern zamierza osiągnąć historyczny rezultat sprzedaży na poziomie 1 mln ton. Te wyniki ustanawiają firmę liderem krajowego rynku asfaltów.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl