
Ogólne
Realizując postanowienia "Deklaracji Elbląskiej" z czerwca 2002 roku, w której sygnatariusze zobowiązali się do współdziałania zmierzającego do ożywienia inwestycji ekologicznych i rozwoju ekobiznesu z zachowaniem wymagań ochrony środowiska, uroczyście podpisano w Gdańsku 4 listopada br. porozumienie o współpracy na rzecz wspierania i promocji przedsiębiorczości ekologicznej pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Polskim Klubem Ekobiznesu.
Uznając konieczność ochrony środowiska naturalnego za dobro nadrzędne sygnatariusze porozumienia, deklaruję współpracę przy wymianie informacji o nowych technologiach, rozwiązaniach i standardach, zgodnych z oczekiwaniami Unii Europejskiej, możliwościach finansowania inwestycji ekologicznych, a także podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz tworzenia rozwiązań systemowych, sprzyjających rozwojowi polskiej przedsiębiorczości w zakresie ochrony środowiska.
Intencją porozumienia jest również zahamowanie negatywnych trendów w gospodarce, a w szczególności przeciwdziałanie wzrostowi bezrobocia.
Mając na względzie zbliżające się członkostwo Polski w Unii Europejskiej Strony deklarują szeroką wymianę informacji o dostępie do środków pomocowych oraz wspieranie na arenie międzynarodowej działań promujących polskie osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska, poprzez udział w konferencjach, misjach hadlowych wystawach oraz popularyzowanie polskiej myśli technologicznej za granicą.
Prezes Zarządu Funduszu, Jerzy Pietrewicz podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy biznesem a ochroną środowiska. Jest to szczególnie ważne w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, dla której sektor prywatny jest bardzo istotnym ogniwem w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Narodowy Fundusz liczy na to, że dzięki partnerskiej współpracy z biznesem będzie można bardziej sprawnie i efektywnie wykorzystać fundusze unijne przeznaczane na ochronę środowiska. Chcielibyśmy kształtować proekologiczne postawy wśród wszystkich polskich przedsiębiorców i przekonać ich o tym, że ekologia im się po prostu opłaci. Zamiast ponosić finansowe konsekwencje wynikające z niewłaściwego korzystania ze środowiska, lepiej jest inwestować środki w nowoczesne technologie, zapewniające zrównoważony rozwój.
Przewodniczący Kapituły Polskiego Klubu Ekobiznesu, a jednocześnie Prezes Zarządu Rafinerii Gdańskiej SA, Paweł Olechnowicz, podkreślił znaczenie ekologii w kształtowaniu polityki gospodarczej naszego kraju. Stwierdził on między innymi, że: ..."Nowe technologie niosą ze sobą wiele udogodnień i nowych jakości. Jednak planując jakąkolwiek inwestycję należy przeanalizować wpływ skutków danego przedsięwzięcia na otoczenie.
Przedsiębiorstwa przemysłowe mogą mieć problem z wyliczeniem, dla niektórych inwestycji, odpowiedniej stopy zwrotu przy uwzględnieniu wszystkich warunków ekologii i ochrony środowiska. Bez pomocy zewnętrznej takie inwestycje nie będą realizowane, a mniej inwestycji oznacza spowolnienie rozwoju i większe problemy społeczne wynikające między innymi z braku miejsc pracy"...
Przedsiębiorcy zrzeszeni w "Polskim Klubie Ekobiznesu" zwracają uwagę na potrzebę wprowadzenia pełnego i aktywnego systemu informowania
o możliwościach wykorzystania zagranicznych funduszy, przeznaczonych na finansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska. Lista przedsięwzięć
z zakresu ochrony środowiska, o wartości powyżej 10 mln Euro, proponowana do finansowania ze środków Unii Europejskiej w województwie pomorskim obejmuje 14 tematów, w tym m.in. :
- aktywna ochrona ekosystemu Zatoki Puckiej
- poprawa jakości wody pitnej i porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w obszarze funkcjonalnym Żuławy
- modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów dla miasta Gdańska
- Zagospodarpwanie odpadów niebezpiecznych poprzez budowę instalacji zgazowania pozostałości ropnych i wykorzystanie do celów energetycznych
Powierzenie polskim przedsiębiorstwom realizacji tych programów wpłynęłoby korzystnie na rozwój koniunktury polskiej gospodarki, a tym samym na zahamowanie wzrostu bezrobocia.
Wszelkie działania, które chronią otaczające nas środowisko, będą miały swe odzwierciedlenie przez wiele lat w przyszłości. Czystą wodę, powietrze i ziemię musimy zachować dla nas samych, ale przede wszystkim dla naszych dzieci
i przyszłych pokoleń.
Jolanta Czudak - Kiersz
Rzecznik Prasowy NFOŚiGW
tel. (22) 849-22-82 lub 849-00-79 wew.125
e-mail: J.Czudak@nfosigw.gov.pl
Marcin Zachowicz
Rzecznik Prasowy Rafinerii Gdańskiej SA
tel.(58) 308 75 70, fax (58) 301 57 33,
e-mail: marcin.zachowicz@rgsa.pl