logo

Ogólne
Wczoraj w Krakowie rozpoczęło działalność Biuro Grupy Lotos SA - Lotos Południe. Ma ono zdynamizować procesy integracji handlowej i produkcyjnej rafinerii południowych z Grupą Lotos. Pracami biura będzie kierować Henryk Malesa, dotychczasowy prezes Rafinerii Czechowice.
Utworzone właśnie Biuro Lotos Południe będzie prowadzić procesy konsolidacyjne, inwestycyjne oraz koordynować politykę handlową.
- Chcemy budować pozycję Grupy na tym rynku. Jednak niezbędne do tego jest zakończenie procesu restrukturyzacji w rafinerii Czechowice, Jasło i "Glimar" w Gorlicach. Potrwa to od dwóch do trzech lat - stwierdził Paweł Olechnowicz, prezesa Grupy Lotos.- Rafinerie te będą działać w strukturze wielozakładowej grupy z zachowaniem osobowości prawnej. Prócz korzyści biznesowych i rozbudowy sieci sprzedaży, połączenie pozwoli na zachowanie miejsc pracy - dodał prezes Olechnowicz.
Południowe zakłady pracować będą w oparciu o zatwierdzone przez rady nadzorcze strategie rozwoju na lata 2004 - 2010.
Tworzona przez 4 konsolidowane rafinerie i ich spółki wydzielone Grupa Kapitałowa ma być jednolita. Efektem działań konsolidacyjnych i porządkujących jest między innymi połączenie spółek parafinowych, asfaltowych, ale docelowo być może również kolejowych czy laboratoriów analityczno-badawczych. - Taki kierunek działań pozwoli na szybkie budowanie wartości całej Grupy - uważa prezes Olechnowicz.
Konsolidacja przyspieszona
- Wszystkie działania prowadzone na południu kraju przez Grupę Lotos będą koordynowane przez krakowskie biuro. Zakładamy i chcę to bardzo mocno podkreślić, że będziemy również wspomagać starania ukierunkowane na umocnienie i poszerzenie obecności na rynku. Co za tym idzie będziemy wspierać wszelkie te działania, które przyczynią się do rozwoju sprzedaży i pozyskiwania nowych kontrahentów - zapewnia Henryk Malesa, szef Lotos Południe.

Nowa struktura, nowe zadania
W przyjętej do realizacji strategii rozwoju Grupy Lotos przyjęto założenia nowej struktury produkcyjnej koncernu. Uwzględnia ona nie tylko potrzeby rynku, ale i możliwości produkcyjne poszczególnych przedsiębiorstw Grupy.
Produkcja paliw będzie skoncentrowana w Gdańsku, środków smarowych w Gdańsku, Czechowicach i Gorlicach, asfaltu w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach, natomiast parafin i oleju opałowego tylko na południu.
Efekty tych prac już widać. W pierwszym kwartale tego roku aż o 33 procent wzrosła sprzedaż olejów przemysłowych produkowanych przez Lotos Oil. To wynik rozbudowywania oferty handlowej spółki i dynamicznie rozwijanej sieci sprzedaży na południu Polski. Dalszemu umocnieniu pozycji sprzyjać powinna funkcjonująca tu własna baza produkcyjna. Po Czechowicach, w maja do spółki Lotos Oil włączony został również wydział olejowy z "Glimaru".
Podobny wzrost udziałów rynkowych oczekiwany jest w przypadku operatora stacji benzynowych. Udział spółki Lotos Paliwa w rynku wraz ze stacjami w barwach Czechowic, Jasła i gorlickiego Glimaru szacowany jest na 7 proc. Do końca 2005 r. ma wzrosnąć do 10 proc. Najwięcej nowych stacji pojawi się w województwach południowych.
Umocnieniu pozycji Grupy Lotos na rynku paliwowym Polski południowej sprzyjać będą dwie inwestycje. Otwarty 5 lipca nowoczesny terminal paliw w Jaśle i podobna, realizowana obecnie inwestycja w Czechowicach.


Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS SA
tel.(58) 308 75 70 / (0) 505 050 454
ul Elbląska 135, 80-718
e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl | www.lotos.pl