logo

Działalność handlowa

LOTOS Asfalt, spółka należąca do Grupy LOTOS S.A., uruchomiła po 10 miesiącach budowy nowoczesne centrum dystrybucyjno-magazynowe w Jaśle. Umożliwi ono firmie dynamiczny rozwój handlu i wzmocni jej pozycję na Podkarpaciu i w Małopolsce. LOTOS Asfalt rozwija również swój eksport na rynki państw ościennych, w tym m.in. na rynek ukraiński.

- Południe naszego kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Mam tu na myśli nie tylko rozwój przemysłu, ale i infrastruktury drogowej. Planowane i już powstające drogi pozwolą w przyszłości jeszcze lepiej wykorzystać atuty regionów, przez które przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. Nasza obecność ma dwojaki charakter, z jednej strony chcemy dostarczać asfalty na budowę tych dróg, z drugiej zaś, dzięki temu, że powstają zamierzamy rozwijać eksport na Ukrainę, Węgry i Słowację – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.

Powstała instalacja magazynowo-dystrybucyjna jest w pełni zhermetyzowana i spełnia restrykcyjne wymagania ochrony środowiska. Nowoczesny park zbiorników może przechować kilka tysięcy ton asfaltu. Za sprawą automatycznego nalewu ekspedycja produktów ze zbiorników do autocystern jest szybsza i bardziej bezpieczna. Asfalty z magazynu w Jaśle mogą być dostarczane również drogą kolejową. Umożliwia to zmodernizowany terminal rozładowczy cystern kolejowych.

- Biorąc pod uwagę rozwój infrastruktury drogowej w Polsce oraz przyjętą koncepcję rozwoju produkcji niszowych w jasielskiej rafinerii cztery lata temu podjęta została decyzja o inwestowaniu w produkcję asfaltów i emulsji asfaltowych. W związku z tym zmodernizowano Zakład Produkcji Asfaltów, budując równocześnie nową instalację do produkcji emulsji asfaltowych. O słuszności podjętej decyzji świadczy zapewne fakt, że po przejściu obszaru produkcji asfaltów do spółki LOTOS Asfalt zrealizowano kolejną inwestycję w tym segmencie, jaką jest nowoczesne Centrum Dystrybucyjno-Magazynowe asfaltów - powiedział Józef Folcik, prezes LOTOS Jasła.

Dalej i więcej

W ubiegłym roku LOTOS Asfalt uruchomił instalację do produkcji asfaltów modyfikowanych oraz centrum dystrybucyjne gotowych produktów w Czechowicach. – Już po kilku miesiącach wiedzieliśmy, że na tak chłonnym rynku, jaki istnieje na południu kraju, nie wystarczy tylko posiadanie zbiorników i terminalu na Śląsku – podkreśla Krzysztof Brygała, prezes LOTOS Asfalt. – W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie naszych produktów, inwestujemy w kolejne bazy produkcyjno-dystrybucyjne. Dzięki którym, będziemy mogli realizować nasze plany dotyczące zwiększenia sprzedaży asfaltów. Naturalnym było, że nasza inwestycja zostanie ulokowana na Podkarpaciu, w Jaśle – dodaje prezes Brygała. Zamierzenia związane z rozwojem oddziału w Jaśle na tym się jednak nie kończą. Grupa LOTOS ma dalsze plany inwestycyjne, w tym również związane z rozwojem produkcji asfaltów.

LOTOS Asfalt Sp. z o.o. powstała w kwietniu 2004 r., w czerwcu tego samego roku spółka przejęła pracowników i aktywa asfaltowe Rafinerii Jasło, a w lipcu 2005 r. kupiła wydział asfaltowy Rafinerii Czechowice. Potencjał produkcyjny firmy wynosi 800 tys. ton asfaltów rocznie. LOTOS Asfalt dysponuje trzema ośrodkami produkcyjnymi: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach. Do klientów, nie tylko w Polsce, trafiają produkowane w nich asfalty drogowe, asfalty przemysłowe, emulsje i specyfiki asfaltowe. Asfalty z LOTOSU stosowane są przy budowie największych autostrad w Polsce - m.in. A-2 i A-4. Wiele dróg krajowych, np. DK-1 odc. Bielsko-Biała - Cieszyn oraz odc. Skoczów - Cieszyn; obwodnica Otmuchowa, "Średnicówka" w Katowicach, czy „Zakopianka” modernizowanych jest z wykorzystaniem asfaltów produkowanych przez Grupę LOTOS. Asfalty te trafiają również na drogi Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Rumunii i Słowenii.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl