logo

CSR

Wczoraj, po raz pierwszy w historii Gdańska, odbyła się Missa Gospel’s - msza święta połączona z koncertem muzyki gospel. Nabożeństwo na Długim Targu koncelebrował arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Sponsorem koncertu była Grupa LOTOS S.A.

Muzykę stanowiącą oprawę Missy Gospel’s skomponował Włodzimierz Szomański. Piosenki, przy akompaniamencie orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą Stanisława Fijałkowskiego, zaśpiewał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz soliści – Magdalena Wojnarowska i Marek Bałata.

Premiera Missy Gospel’s odbyła się 29 czerwca 2001 r. podczas koncertu w Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu.

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców USA. Pochodząca z języka staroangielskiego nazwa gospel (godspel) oznacza dobrą nowinę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. W Polsce gatunek gospel rozwija się prężnie od kilku lat. Jednym z najstarszych chórów jest Kraków Gospel Choir.

Historia i działalność Grupy LOTOS S.A. nierozerwalnie kojarzy się z Pomorzem. Firma to największy sponsor wydarzeń i instytucji kulturalnych w województwie pomorskim. Grupa LOTOS S.A. sponsorowała koncert J.M. Jarre'a, który odbył się w ub. r., w Gdańsku z okazji obchodów jubileuszu 25–lecia "Solidarności". Koncern jest patronem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Sponsoruje koncerty muzyki poważnej w ramach Festiwalu Gdańska Wiosna oraz kolejne edycje, odbywającego się w Gdańsku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Grupa LOTOS była patronem XVIII Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. Wspiera kolejne edycje Festiwalu Dobrego Humoru, organizowanego rokrocznie w Gdańsku.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl