logo

Ogólne
Z inicjatywy LOTOS Jasło SA. oraz Urzędu Miasta Jasła oraz firmy Carbon Black Polska Sp. z o.o. powołane zostało EKO FORUM. 15 maja br. odbyła się pierwsza konferencja, do udziału w której zaproszono m.in. lokalnych przedsiębiorców, parlamentarzystów z Podkarpacia, przedstawicieli instytucji kontrolnych, a także Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i służb ochrony środowiska. W spotkaniu uczestniczył również Minister Ochrony Środowiska Kraju Saary (Niemcy), Stefan Morsdorf.



EKO-FORUM jest odpowiedzią na aktualne potrzeby w zakresie poprawy stanu środowiska w Jaśle, a jego głównym celem jest wypracowanie przez uczestników programu działań w tym zakresie. Ma to być płaszczyzna wspólnie podejmowanych działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju miasta.

Pierwsze spotkanie w ramach EKO FORUM dotyczyło zagadnień związanych z ochroną powietrza w Jaśle, kolejne zająć mają się problematyka związaną z ochroną wody i gleby. Burmistrza Andrzej Czernecki zapowiedział także analizę zachorowalności wśród mieszkańców Jasła na nowotwory.

Z przedstawionych raportów o stanie środowiska naturalnego w Jaśle wynika, że generalnie jakość powietrza w Jaśle jest dobra. - Pod względem emisji substancji szkodliwych do powietrza Jasło nie wyróżnia się na tle województwa. Żadne badania nie potwierdzają też zagrożenia węglowodorami, które wydawałoby się mogłyby stanowić zagrożenie na tym terenie, z tym rodzajem przemysłu. Monitorować należy to jednak dalej, by sytuacja się nie pogorszyła. Dlatego ważne jest porozumienie zakładów i władz lokalnych, celem podjęcia działań zmniejszających zanieczyszczenia – podkreślał podczas spotkania Jan Bednarski, kierownik Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Największy jasielski zakład LOTOS Jasło S.A. w latach 2001 – 2005 na inwestycje związane z poprawą środowiska wydatkował prawie 43,5 mln zł. Planowane są także kolejne inwestycje proekologiczne.

– To dzięki i tym pieniądzom, jak mówi raport WIOŚ w Rzeszowie, LOTOS nie emituje i nie zagraża środowisku. Możemy być o to spokojni – zapewnia prezes Józef Folcik. – Pojawiają się od czasu do czasu “zapachy”, ale pracujemy z wszystkimi firmami zlokalizowanymi na terenie dawnej rafinerii, by te uciążliwości zlikwidować.

Podczas spotkania podpisana została deklaracja, w której uczestnicy uznali konieczność rozbudowy systemu monitoringu oceny jakości powietrza w Jaśle i zadeklarowali partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia. Zobowiązano się również do cyklicznego informowania mieszkańców regionu o podejmowanych działaniach proekologicznych zarówno przez samorząd lokalny, jak też firmy działające na terenie miasta Jasła.

Jasielskie EKO FORUM spotkało się z dużym zainteresowaniem i przyjaznym przyjęciem. - To co najważniejsze to fakt, że wszyscy, zarówno władze miasta jak i firmy oraz instytucje kontrolne zasiadają po jednej stronie stołu by połączyć swoje wysiłki dla słusznej sprawy – podkreślił obecny na EKO FORUM senator Stanisław Piotrowicz.


Program działań na rzecz poprawy stanu środowiska w mieście Jaśle:

1) LOTOS Jasło S.A.:

a) Kontynuacja hermetyzacji parku magazynowego paliw poprzez modernizację kolejnych zbiorników.

b) Budowa węzła biologicznego oczyszczania ścieków.

c) Modernizacja istniejących urządzeń instalacji DRW oraz wdrożenie węzła krakingu termiczno-kawitacyjnego „TERMAKAT” w celu pogłębienia przerobu ropy naftowej, szerokiej frakcji z przerobu odpadowych tworzyw sztucznych oraz olejów odpadowych.

d) Modernizacja sieci cieplnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i technologicznych. Zadanie ma na celu uporządkowanie gospodarki energetycznej i wodnokanalizacyjnej w LOTOS Jasło S.A.