logo

Pod koniec sierpnia br. w rafinerii należącej do Grupy LOTOS zespół inżynierów zakończył montaż 713-tonowego reaktora instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS), najbardziej zaawansowanej realizacyjnie inwestycji Programu 10+.

Działalność rafineryjna

Pod koniec sierpnia br. w rafinerii należącej do Grupy LOTOS zespół inżynierów zakończył montaż 713-tonowego reaktora instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS), najbardziej zaawansowanej realizacyjnie inwestycji Programu 10+.

– Operacja montażu reaktora HDS to kolejny kamień milowy na drodze do pełnego zakończenia realizacji Programu 10+ – powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Grupy LOTOS – Transport oraz montaż 44 metrowego reaktora o ciężarze ponad 700 ton przebiegł zgodnie z planem.

Warto przypomnieć, iż w połowie ub. miesiąca reaktor przypłynął z Włoch do gdańskiego terminalu kontenerowego DCT, gdzie zespół inżynieryjny przeprowadził skomplikowaną operację przeładunku reaktora ze statku na barkę. Po udanym przeładunku, który trwał ponad 6 godzin stalowy kolos został przetransportowany przez Zatokę Gdańską do nabrzeża rafinerii położonej przy Martwej Wiśle. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe najważniejsza część operacji, czyli montaż reaktora HDS w rafinerii gdańskiej została zaplanowana na 19 sierpnia.

Z nabrzeża stalowy kolos przesunięty został na specjalnych przyczepach do miejsca, gdzie gigantyczny dźwig firmy SARENS o nośności 1250 t obrócił reaktor do pionu, następnie powoli uniósł go na wysokość 15 m i ustawił na przygotowanym fundamencie . W trakcie trwania całej operacji główny dźwig był obsługiwany przez mniejszy dźwig, którego zadaniem była zmiana przeciwwagi.

 

21,81 kB

 Obecnie, już po udanej i bezpiecznej instalacji reaktora, trwa pracochłonne łączenie go ze współpracującymi elementami instalacji HDS. Przekazanie do uruchomienia tej instalacji planowane jest na czerwiec 2009 r.

Z jeszcze większymi ciężarami inżynierowie zmagać się będą w maju 2009r. Będą wtedy instalowane cztery reaktory hydrokrakingu MHC. Najcięższy z nich waży 1300 ton.

Program 10+ to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, zgodne z polityką polskiego rządu dla przemysłu naftowego oraz strategią Grupy LOTOS do 2012 r. Prace na placu budowy nowych instalacji technologicznych już się rozpoczęły. 9 sierpnia 2007 r., kiedy to zainaugurowano budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS), stanowiącą istotny elementem całego programu inwestycyjnego. Oprócz instalacji HDS, realizując Program 10+, na terenie rafinerii gdańskiej powstanie m.in. instalacja destylacji ropy naftowej, hydrokraking oraz wytwórnia wodoru. Wybudowane dzięki Programowi 10+ instalacje pozwolą na zwiększenie nie tylko wielkości, ale i głębokości (tzw. konwersji) przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Szczegółowe analizy renomowanych firm konsultingowych wskazują na istnienie trwałych tendencji popytu na średnie i ciężkie frakcje z przerobu ropy. Po realizacji Programu 10+ Grupa LOTOS będzie w stanie wprowadzić na rynek znacznie więcej wysokiej jakości produktów pochodzących z własnego przerobu ropy. Produkcja oleju napędowego wzrośnie o 3 mln ton rocznie, benzyn o 1 mln ton rocznie, a produktów ciężkich, m.in. takich jak asfalt o 500 tys. ton rocznie.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl