logo

16 października br. w Warszawe, gdańska rafineria Grupy LOTOS została uznana za najlepszą rafinerię Europy Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie przyznało gremium eksperckie pod patronatem World Refining Association (WRA), podczas XI konferencji przedstawicieli branży rafineryjnej i petrochemicznej.

Ogólne

16 października br. w Warszawie, gdańska rafineria Grupy LOTOS została uznana za najlepszą rafinerię Europy Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie przyznało gremium eksperckie pod patronatem World Refining Association (WRA), podczas XI  konferencji przedstawicieli branży rafineryjnej i petrochemicznej.

  

Tytuł Rafinerii Roku 2008 gdański zakład otrzymał z uwagi na wysoki stopień wykorzystania instalacji produkcyjnych oraz jeden z najwyższych w regionie wskaźników efektywności energetycznej, które publikowane są co roku w Studium Solomona, eksperci docenili także najbardziej zaawansowany program rozwojowy w tym regionie Europy, czyli Program 10+.

  

Tytuł, który otrzymaliśmy od World Refining Association jest kolejnym potwierdzeniem, że kierunek w jakim rozwija się Grupa LOTOS jest dobry. Wyróżnienie przyznane przez tak znakomite grono gości daje nam powody do dumy i zachęca do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz rozwoju polskiego sektora paliwowego – powiedział Marek Sokołowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju Grupy LOTOS.

  

WRA to niezależna instytucja, która od 11 lat działa na rzecz rozwoju sektora przemysłowo-energetycznego, współpracując z największymi koncernami paliwowymi oraz rządami wielu krajów. Celem spotkań organizowanych przez WRA jest wymiana informacji oraz doświadczeń biznesowych partnerów sektora z regionów Europy, Rosji, Bliskiego Wschodu oraz Azji.

  

Międzynarodowa organizacja CONCAWE, zrzeszająca większość europejskich rafinerii, uznaje, że miernikami umożliwiającymi dokonywanie porównań są wyniki raportu SOLOMONA – badania, w ramach którego amerykańska firma konsultingowa ocenia rafinerie pod kątem struktury, efektywności zużycia surowców, wydajności, stopnia wykorzystania instalacji, kosztów pracy, emisji zanieczyszczeń, zagadnienia utrzymania ruchu i temu podobnych. Studium Solomona obejmuje 350 światowych rafinerii, w tym 106 rafinerii europejskich, obejmujących 91 proc. całkowitej zdolności przerobowej wszystkich rafinerii z tego obszaru. Grupa LOTOS uczestniczy w studium Solomona od 2004 roku. W ostatnim studium Grupa LOTOS. zajęła wysokie, szóste miejsce wśród 106 rafinerii europejskich pod względem efektywności energetycznej.

  

W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstaje szereg nowych i zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75%, z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Przy rozbudowie gdańskiej rafinerii już teraz stosowane są najbardziej zaawansowane technologie, zapewniające wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujące wpływ na środowisko. Program 10+ realizowany jest we współpracy z renomowanymi firmami, takimi jak m.in. Shell, Technip, Uhde, Fluor, Lurgi, co gwarantuje Grupie LOTOS uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją paliw i innych produktów naftowych spełniających surowe wymogi UE. Pierwsze instalacje wybudowane w ramach "Programu 10+" zostaną uruchomione już w przyszłym roku.

 

 Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl