logo

23 października br., w zakończonym przez GDDKiA przetargu, LOTOS uzyskał prawo do budowy 6 stacji paliw przy autostradach A2 i A4. Pierwsze z nich powinny zostać uruchomione już pod koniec 2009 roku. Oprócz tego w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie zbudowanych 6 restauracji oraz 2 hotele.

Ogólne
23 października br., w zakończonym przez GDDKiA przetargu, LOTOS uzyskał prawo do budowy 6 stacji paliw przy autostradach A2 i A4. Pierwsze z nich powinny zostać uruchomione już pod koniec 2009 roku. Oprócz tego w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie zbudowanych 6 restauracji oraz 2 hotele.

LOTOS Paliwa, spółka-córka Grupy LOTOS, wygrała w trwającym równo rok postępowaniu przetargowym organizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). LOTOS ubiegał się o możliwość dzierżawy Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanych wzdłuż autostrady A2 (odcinek Konin – Stryków) oraz A4 (odcinek Wrocław – Katowice).

– Znaleźliśmy się w doborowym gronie i udowodniliśmy przynależność do najlepszych operatorów na polskim rynku. Jesteśmy w ekstralidze – powiedziała Hanka Krzyżańska, prezes spółki LOTOS Paliwa. – Dzisiejszy sukces to kolejny krok w realizacji naszych planów rozwoju do 2012 r. Po zakończeniu programu budowy autostrad chcemy osiągnąć na tym obszarze 20% udział sprzedaży paliw – dodała H. Krzyżańska.

Konkurencja była silna, ale walka LOTOSU o klientów była zacięta do samego końca. Przedmiotem przetargu było 7 par MOP w 5 zespołach (po dwa i cztery MOP). LOTOS złożył oferty dotyczące wszystkich oferowanych zespołów MOP. Najwyższe wyniki spośród wszystkich oferentów LOTOS osiągnął w zakresie 4 par. Z uwagi na ograniczenia wynikające z zasad przetargu możliwe jest objęcie dzierżawą przez LOTOS jedynie 3 par MOP w następujących lokalizacjach: Police/Łęka (A2), Witowice/Oleśnica (A4) i Rachowice/Kozłów (A4).

Rozpoczęcie sprzedaży paliw planowane jest na czwarty kwartał 2009 roku. Przygotowane koncepcje architektoniczne zakładają zbudowanie toalet wolnostojących, parkingów, małą architekturę, niezbędną infrastrukturę w zakresie mediów a przede wszystkim 6 restauracji oraz 2 hotele.

GDDKiA zaplanowała, w ramach rozwoju sieci autostrad w Polsce do 2015 roku, zagospodarowanie około 100 MOP stacjami paliw. Do tej pory uruchomiono 10 MOP przy A2 i A4 a 23 października br. ogłoszono właśnie wyniki postępowania przetargowego na kolejne 14 MOP przy A2 i A4.

Strategia rozwoju działalności handlowej Grupy LOTOS SA zakłada osiągnięcie w 2012 roku 10% w rynku detalicznym paliw w Polsce. LOTOS Paliwa zarządza w chwili obecnej siecią 352 stacji paliw.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka, zarządza rafinerią w Gdańsku), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 14 spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec czerwca 2008 r. wyniosło 4843 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy LOTOS w I półroczu 2008 r. wyniosły ok. 7,8 mld zł (dane audytowane) i były wyższe niż w I półroczu 2007 r. o 38,6%. Skonsolidowany zysk netto koncernu, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w tym okresie blisko 666 milionów złotych. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w stosunku do I półrocza 2007. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział Grupy LOTOS w rynku paliw po pięciu miesiącach 2008 r. osiągnął poziom 23,9%. W 2007 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7,1 mln ton produktów, z czego ponad 4,6 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). W ramach zaktualizowanej strategii, opublikowanej w czerwcu 2008 r., Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl