logo

W połowie listopada br. Grupa LOTOS zamknęła etap wstępnej rejestracji chemikaliów zgodnie z harmonogramem unijnego rozporządzenia REACH.

Ogólne

W połowie listopada br. Grupa LOTOS  zamknęła etap wstępnej rejestracji chemikaliów zgodnie z harmonogramem unijnego rozporządzenia REACH.

Rozporządzenie REACH (ang. Registration Evaluation Authorisation of Chemicals) czyli rejestracja, ocena i udzielanie zezwoleń dotyczących substancji chemicznych, jest inicjatywą unijną służącą systematyzacji i uporządkowaniu zasad wprowadzania na rynek substancji chemicznych. Więcej na temat REACH: reach.gov.pl

Decyzję o uruchomieniu Projektu REACH podjęto w Grupie LOTOS na początku 2007 r. a od wiosny 2007 r., zgodnie z założeniami prawa unijnego trwają w całej Grupie Kapitałowej prace nad jego realizacją.

– Bliska jest nam zasada, ze odpowiedzialność ciąży na przemyśle, dlatego Grupa LOTOS szczególnie dba o prawidłowe wprowadzanie rozporządzenia REACH. Czynimy wszystko w tym temacie, aby nasze działania były zgodne z prawem unijnym, które wyjątkowo traktuje temat ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa pracy – powiedział Marek Sokołowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju Grupy LOTOS.

W skład zespołu koordynującego wdrażanie systemu REACH w Grupie LOTOS wchodzi ok. 70 wyszkolonych w tym zakresie osób.

Grupa LOTOS zgodnie z harmonogramem wykonała wiele złożonych zadań przygotowujących rejestrację wstępną substancji chemicznych. Do tej pory określono m.in. rolę każdej spółki jako producenta, importera, dalszego użytkownika lub dystrybutora. Zidentyfikowano blisko 120 różnego rodzaju substancji chemicznych produkowanych lub importowanych, nadając im kody chemiczne, zgodne z nomenklaturą prawodawstwa w zakresie chemikaliów. Uporządkowano system informacji o przepływie chemikaliów w obszarze całej Grupy Kapitałowej, ich nazewnictwo oraz wykazy dostawców, klientów, kupowanych i sprzedawanych produktów itd.

Większość zadań została zaplanowana i zrealizowana z myślą o kolejnych krokach w następnych latach, np. rejestracji właściwej, udzielania zezwoleń i ograniczeń. Trzeba podkreślić, że podjęcie ze znacznym wyprzedzeniem przygotowań do wdrożenia rozporządzenia REACH w całej korporacji dowodzi wysokiej świadomości związanej z koniecznością zarządzania chemikaliami. Wdrażanie Projektu REACH w Grupie LOTOS przewidziano na 11 lat.

Aby obniżyć koszty wprowadzenia Projektu REACH Grupa LOTOS aktywnie uczestniczy w pracach międzynarodowych organizacji zajmujących się produktami takimi jak: olej bazowy, napędowy, opałowy, benzyny, asfalty, substancje w wyrobach parafinowych. W ten sposób uda się ograniczyć część kosztów blisko o połowę w stosunku do sytuacji, gdyby firma prowadziła samodzielne badania.

Warto przypomnieć, że w maju 2006 r. Grupa LOTOS przystąpiła do CONCAWE – organizacji skupiającej rafinerie i zajmującej się badaniem czystości wód oraz powietrza (www.concawe.be). Organizacja pomaga w przygotowaniu części raportów bezpieczeństwa dotyczących badań substancji o podobnych właściwościach toksykologicznych i ekotoksykologicznych

Grupa LOTOS dokonała już rejestracji wstępnej wszystkich swoich produktów, przez co automatycznie przystąpiła do forów informacyjnych w ramach SIEF – Scientific Information Exchange Forum. W ten sposób Klienci Grupy LOTOS mogą być spokojni, że nadal będą otrzymywać produkty a dostawy będą dokonywane zgodnie z prawodawstwem chemicznym. Wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorstwami w ramach SIEF oraz z Europejską Agencja Chemikaliów w Helsinkach odbywa się elektronicznie. Obsługa systemu REACH to bezpłatna europejska baza danych IUCLID5 oraz wewnętrzny system Grupy LOTOS nazywany REACH IT, który jest kompatybilny z innymi systemami w ramach konsorcjów produktowych innych przedsiębiorstw petrochemicznych.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS SA (spółka matka, zarządza rafinerią w Gdańsku), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 14 spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec września 2008 r. wyniosło 4864 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy LOTOS po 9-ciu miesiącach 2008 r. wyniosły ok. 12,5 mld zł i były wyższe niż po trzech kwartałach 2007 r. o 37%. Skonsolidowany zysk netto z działalności kontynuowanej Grupy LOTOS wypracowany od stycznia do września 2008 r. wyniósł 477,9 mln zł. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział Grupy LOTOS w rynku paliw po 9-ciu miesiącach 2008 r. osiągnął poziom 24,3%. W 2007 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7,1 mln ton produktów, z czego ponad 4,6 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). W ramach zaktualizowanej strategii, opublikowanej w czerwcu 2008 r., Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl