logo

Grupa LOTOS została przyjęta do międzynarodowej organizacji Global Compact, powołanej w 2000 roku z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ. Jej głównym zadaniem jest propagowanie  zasad związanych m.in. z przestrzeganiem praw pracowniczych, wspieraniem ochrony środowiska czy przeciwdziałaniem korupcji.

CSR

Grupa LOTOS została przyjęta do międzynarodowej organizacji Global Compact, powołanej w 2000 roku z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ. Jej głównym zadaniem jest propagowanie  zasad związanych m.in. z przestrzeganiem praw pracowniczych, wspieraniem ochrony środowiska czy przeciwdziałaniem korupcji.

Wyżej wymienione reguły Global Compact popularyzuje i wdraża wśród agend ONZ, firm i korporacji, społeczeństw obywatelskich oraz władz państwowych i samorządowych na całym świecie. Organizacja działa również poprzez różnego rodzaju koalicje tematyczne skupione wokół jednego z ważnych problemów społecznych, takich jak np. zmiany klimatyczne czy ekonomia społeczna.

Firmy przystępując do Global Compact wyraźnie podkreślają, że ich praktyka biznesu jest mocno utwierdzona, opiera się na jasnych zasadach oraz przyczynia się do tworzenia stabilnego, sprawiedliwego i zintegrowanego rynku, co sprzyja budowaniu szczęśliwego i rozwijającego się społeczeństwa.

– Dzięki przystąpieniu do tej organizacji nasza firma wzmacnia wizerunek i konkurencyjność na rynku, jako firma nowoczesna i odpowiedzialna, dbająca o swoich pracowników, partnerów i klientów - mówi  Beata Jurkschat, Dyrektor Biura Komunikacji i CSR Grupy LOTOS S.A. – Współpraca z Global Compact to również okazja do wymiany doświadczeń z innymi firmami oraz organizacjami rządowymi i międzynarodowymi.

LOTOS już od dawna wspiera dobre praktyki biznesu oraz promuje społeczną odpowiedzialność, czyli dobrowolnie uwzględnia w swojej strategii interesy społeczne oraz ochronę środowiska. Przystąpienie do Global Compact daje spółce szansę do zaistnienia w  prestiżowym gronie ponad 3 tys. światowych firm i 700 organizacji od lat działających na rzecz rozwoju międzynarodowego CSR.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i Petrobalticu (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2008 r. wyniosło 4878 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży LOTOS-u po czterech kwartałach 2008 r. przekroczyły 16 mld zł i były wyższe o 24% niż w 2007 r. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w krajowym rynku paliw po dwunastu miesiącach 2008 r. osiągnął poziom 25,4% i był wyższy o 1,4% w porównaniu z 2007 r. Poprzez spółkę zależną LOTOS Norge koncern obecny jest również na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku zwiększy w 2010 r. zdolności przerobowe surowca do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl