logo

W sobotę, 28 marca LOTOS przyłączy się do akcji „Godzina dla Ziemi”, zorganizowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF na całym świecie. O godz. 20.30 wyłączone zostanie oświetlenie budynków biurowych siedziby koncernu, przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.   

CSR

W sobotę, 28 marca LOTOS przyłączy się do akcji „Godzina dla Ziemi”, zorganizowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF na całym świecie. O godz. 20.30 wyłączone zostanie oświetlenie budynków biurowych siedziby koncernu, przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.   
   
Zgodnie z ideę akcji o godz. 20.30, w najbliższą sobotę wszyscy gasimy światło na jedną godzinę.  Dobrze też wyłączyć telewizory i wszystko, co pobiera prąd, przez który cierpi nasza planeta.

W Grupie LOTOS najbardziej spektakularne będzie właśnie wyłączenie oświetlenia biurowca klasy A, który oddano do użytku w 2006 r Warto podkreślić, że już od jakiegoś czasu oświetlenie głównego budynku świeci tylko przez kilka godzin - od zmierzchu do godz. 22. Nie palą się również lampy na parkingach a całe oświetlenie zewnętrzne zakładu jest włączane pół godziny później i wyłączane pół godziny wcześniej niż do tej pory. Działania te  wynikają z aktywności spółki na rzecz wzrostu świadomości ekologicznej, a także sprzyjają oszczędności kosztów.

Z kolei w marcu ub. r. spółka LOTOS Paliwa otrzymała certyfikat „The European Greenlight Programme”. Firmę uhonorowano za udane wprowadzenie na swoje stacje technologii zmniejszającej nawet do 30 proc. zużycie energii na cele oświetleniowe. Ta inicjatywa proekologiczna popierana jest m.in. przez Komisję Europejską.

Przyłącz się, wyłącz się

Każdy może przyłączyć się do inicjatywy – gasząc światło w swoim domu, biurze czy organizując specjalne „klimatyczne” wieczorki przy świecach. „Godzina dla Ziemi” będzie miała tym większe znaczenie, im więcej osób weźmie w niej udział. Nie da się wyłączyć wszystkich świateł, choćby ze względu na bezpieczeństwo. Nie chodzi też o to, żeby rezygnować z ulubionego serialu w TV, ale gdy telewizor gra bez sensu, to warto pamiętać, że, pożera nawet 200 watów na godzinę. A te czerwone światełka – tzw. stand-by świecące się dzień i noc, pochłaniają  10 proc. energii gospodarstwa domowego.

„Godzina dla Ziemi” to ogólnoświatowa inicjatywa, której organizatorem jest działająca również w Polsce organizacja WWF. Celem akcji jest przeciwstawienie się największemu zagrożeniu dla naszej planety, czyli ociepleniu klimatu. Na całym świecie, o tej samej godzinie, uczestniczące w akcji firmy, instytucje i osoby prywatne wyłączają światła w domach, firmach i budynkach użyteczności publicznej. W ciemności pogrążą się słynne budowle, m.in. takie jak  Wieża Eiffela, Koloseum, opera w Sydney, Golden Gate, Akropol czy Pałac Kultury i Nauki. Fala ciemności rozpocznie się wyłączeniem generatorów w Nowej Zelandii po czym obiegnie całą ziemię.

Po akcji WWF opublikuje jej podsumowanie. Wtedy zobaczymy, w którym polskim mieście zgasło najwięcej świateł. Całą akcję będzie na bieżąco relacjonowana na stronie organizacji http://wwf.pl/informacje/aktualnosci.php.  Każdy z nas może przyłączyć się do akcji wyłączając światło w „Godzinie dla Ziemi” i rejestrując to działanie na stronie http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/przylacz_sie.htm

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl