logo

6-10 maja br. w Elblągu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa. Jest to XIII spotkanie widzów z utalentowanymi artystami młodego i starszego pokolenia. Sponsorem głównym festiwalu jest Grupa LOTOS.

CSR

6-10 maja br. w Elblągu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa. Jest to XIII spotkanie widzów z utalentowanymi artystami młodego i starszego pokolenia. Sponsorem głównym festiwalu jest Grupa LOTOS.

Festiwal ma charakter konkursu, dlatego artyści zmierzą się w twórczej rywalizacji w czterech kategoriach: recytacja, piosenka poetycka, teatr jednego aktora i małe formy teatralne. Oprócz tego, uczestnicy, podczas festiwalu wezmą udział w koncertach, spektaklach teatralnych, warsztatach, przeglądzie filmów i wielu innych imprezach towarzyszących.

Historia Festiwalu

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa po raz pierwszy odbył się w 1997 roku. Festiwal przez 12 lat okrzepł, skrystalizował swoją formę i zdobył indywidualny rys. Stał się miejscem, w którym przywraca się piękno i czystość językowi, gdzie dba się o słowo tak wypierane przez kulturę obrazu. Impreza pokazała, że literatura miłosna może być niewyczerpanym źródłem natchnień, doskonałym sposobem na wyrażanie uczuć nieulegających upływowi czasu.

7 maja w sali kina „Światowid” zaśpiewa Krystyna Janda. To koncert, na który składają się m.in. piosenki z trzech przedstawień teatralnych: Agnieszki Osieckiej, Simone de Beauvoir oraz opowieści o Marlenie Dietrich. Całość spektaklu przepleciona jest rozmową aktorki z publicznością, jej osobistą refleksją na temat teatru i śpiewania, opowieścią, jak dochodziło do spotkania z każdą z kolejnych piosenek.

8 maja wystąpi Katarzyna Groniec – najwybitniejsza w Polsce wykonawczyni tzw. piosenki aktorskiej, która zaprezentuje w Elblągu nowy program. Na koncert składają się piosenki Elvisa Costello w polskich tłumaczeniach wykonawczyni. Na potrzeby projektu powstały też szeroko rozbudowane aranżacje autorstwa Łukasza Damrycha, oparte na symfonicznym brzmieniu orkiestrowym, ale nie pozbawione nowoczesnych brzmień.

Na zakończenie festiwalu, 10 maja w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się koncert galowy w wykonaniu laureatów festiwalu oraz koncert Edyty Geppert.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”. Więcej informacji o programie festiwalu na oficjalnej stronie.

Grupa LOTOS jest aktywnym mecenasem. Firma od lat patronuje wielu ciekawym i wyjątkowym wydarzeniom skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Grupa LOTOS to wieloletni sponsor Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni wspiera działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, to teatr kameralny promujący sztukę współczesną, w większości niewystawianą na polskich scenach. Koncern aktywnie promuje znaczące lub ciekawe wydarzenia także na południu kraju, gdzie prowadzi swa działalność technologiczną i handlową. Przypomnieć należy o LOTOS Jazz Festiwal - Bielska Zadymka Jazzowa, który został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w naszym kraju.

W ostatnich latach Grupa LOTOS wspierała Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Dwa Teatry, Festiwal Teatrów Ulicznych FETA, czy jedno z ważniejszych wydarzeń intelektualnych na Pomorzu, jakim jest „Gdański Areopag”. Aktywność Grupy LOTOS jako mecenasa widoczna jest także podczas organizacji wydarzeń podejmowanych na rzecz lokalnych społeczności aglomeracji trójmiejskiej. Wśród wydarzeń, które warto wymienić są święto ulicy Świętojańskiej w Gdyni, święto ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie lub Tydzień Heweliusza w Gdańsku.