logo

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów będzie obchodzony już po raz siódmy w najbliższą niedzielę – 17 maja. Z tej okazji na gdyńskim Skwerze Kościuszki, przy pomniku morświna, w godz. 11.00-17.00 otwarty będzie punkt informacyjno-edukacyjny Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

CSR

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów będzie obchodzony już po raz siódmy w najbliższą niedzielę – 17 maja. Z tej okazji na gdyńskim Skwerze Kościuszki, przy pomniku morświna, w godz. 11.00-17.00 otwarty będzie punkt informacyjno-edukacyjny Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku Grupa LOTOS podjęła współpracę z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz wsparła finansowo działania proekologiczne związane z ochroną bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Wsparcie ze strony Grupy LOTOS ma pomóc zahamować proces wymierania morświnów. Współpraca Grupy LOTOS i Uniwersytetu Gdańskiego, poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki Morza Bałtyckiego to również propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności Bałtyku i sposobach ochrony gatunków zagrożonych.

Ważnym elementem wspomnianego stoiska informacyjnego będzie prezentacja projektu naukowo-edukacyjnego pod nazwą „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem”. Wieczorem, o godzinie 19.00, w auli Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, przy al. Piłsudskiego 46 rozpocznie się pokaz filmów przyrodniczych dotyczących biologii i zagrożeń morświnów – najbardziej zagrożonego gatunku bałtyckiego i jedynego żyjącego w naszym morzu przedstawiciela waleni. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć będzie można premierę filmu "Bałtyckie morświny" autorstwa zespołu Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Morświn bałtycki jest dzisiaj gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem. W Bałtyku żyje ich zaledwie kilkaset sztuk. Największym niebezpieczeństwem dla tych sympatycznych ssaków jest zjawisko przyłowu, czyli przypadkowego zaplątania się w sieci skrzelowe. Niestety obecne metody połowowe nie dają morświnom wielu szans na uniknięcie tych pułapek. Cienkie sieci są niewidoczne dla systemu echolokacji morświnów. Projekt realizowany na Zatoce Puckiej ma za zadanie lokalnie rozwiązać ten problem. Pomysł polega na wykorzystaniu znanych i stosowane na świecie akustycznych urządzeń (tzw. pinger) odstraszających morświny od sieci. Dotychczas tego typu urządzenia nie były stosowane w Polsce. Budowana w ramach projektu pomiędzy Gdynią a Helem linia pingerów ma działać jak podwodny, akustyczny ekran ostrzegający morświny przed wpłynięciem w sieci rybackie na terenie zatokowych łowisk. Ponieważ pingery nie płoszą ryb, rybacy nadal będą mogli spokojnie je łowić wewnątrz zatoki.

Więcej na temat morświnów na stronie http://www.morswin.pl/.

Nie tylko morświny

O skali zaangażowania Grupy LOTOS w ochronę środowiska świadczą najlepiej kwoty przeznaczane na ten cel. Łącznie w ciągu ostatnich trzech zrealizowano inwestycje ekologiczne za prawie pół miliarda zł.

Grupa LOTOS jest koncernem o międzynarodowej skali działania. Swoją działalność prowadzi w sposób odpowiedzialny, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – stara się łączyć ekonomię z etyką i ekologią. Co roku Grupa LOTOS realizuje inwestycje proekologiczne. Aby zminimalizować wpływ na otaczające środowisko, dobrowolnie i w sposób ciągły ulepsza technologie wykorzystywane przy przerobie ropy naftowej. Grupa LOTOS czuje się też odpowiedzialna za stopniowe eliminowanie zanieczyszczenia, powstającego w rejonie Morza Bałtyckiego.

Zasady społecznej odpowiedzialności biznesu w zakresie ochrony środowiska są zatem trwale wpisane w misję firmy i wdrażane poprzez współpracę z instytucjami proekologicznymi i działającymi na rzecz ochrony środowiska, zagrożonych gatunków oraz ich siedlisk.

Spółka od lat wspiera między innymi Fundację Agencje Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG). Celem działania Fundacji jest prowadzenie monitoringu powietrza atmosferycznego w Trójmieście, zwiększanie skuteczności działań na rzecz ochrony środowiska poprzez zbieranie, analizowanie oraz udostępnianie danych dotyczących stanu zanieczyszczenia atmosfery i zmian w nim zachodzących, oddziaływanie na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego.

W ramach przeciwdziałania globalnym problemom ekologicznym Grupa LOTOS podjęła również współpracę ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. Celem stowarzyszenia jest m. in. aktywna ochrona gatunków, którym grozi wyginięcie i edukacja ekologiczna. W 2008 r. Grupa LOTOS zaangażowała się w zainstalowanie na zakładowym kominie wydziału mediów energetycznych sztucznego gniazda dla sokołów wędrownych. Celem działania jest odbudowanie populacji sokoła wędrownego.

W roku 2009 Grupa LOTOS była partnerem wydarzenia Gdański Dzień Ziemi, którego celem było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przyłączyliśmy się również do akcji proekologicznej zorganizowanej przez WWF „Godzina dla Ziemi”. Akcja ta miała na celu, poprzez symbolicznie zgaszenie światła, uświadomienie światu problemu emisji gazów cieplarnianych. W Grupie LOTOS zgaszono m.in. iluminację biurowca.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl