logo

Sprzątanie plaż, brzegów i dna morskiego z udziałem płetwonurków Grupy LOTOS zostało zaplanowane na najbliższą sobotę, przy molo w Gdańsku-Brzeźnie. Akcja sprzątania odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania Bałtyku.

CSR

Sprzątanie plaż, brzegów i dna morskiego z udziałem płetwonurków Grupy LOTOS zostało zaplanowane na najbliższą sobotę, przy molo w Gdańsku-Brzeźnie. Akcja sprzątania odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania Bałtyku.

Grupa LOTOS włączyła się do proekologicznej inicjatywy. Akcja oprócz uprzątnięcia plaż, brzegów i części dna morskiego koło molo w Gdańsku-Brzeźnie, ma na celu rozbudzenie odpowiedzialności nas wszystkich za Bałtyk oraz uświadomienie, że dla morza istotne jest także wspólne dbanie o polskie rzeki, których wody w większości spływają do morza Bałtyk.

Do akcji czyszczenia dna morskiego koło molo w Gdańsku-Brzeźnie włączą się płetwonurkowie z LOTOS Straż oraz gdańskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej. Zainteresowane osoby będą mogły aktywnie włączyć się do sprzątania plaży. Ekolodzy przedstawią aktualny stan zanieczyszczenia Bałtyku oraz wiele ciekawych informacji dot. środowiska morskiego. Ponadto Grupa LOTOS z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowała program edukacyjny. Poprzez udział w konkursach dzieci zapoznają się z charakterystykę Bałtyku oraz z zasadami dbania o jego czystość.

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Sprzątania Bałtyku od trzech lat jest Fundacja Nasza Ziemia. 15 sierpnia to dzień szczególny. Proekologiczne działania tego dnia mają zachęcić kraje nadbałtyckie oraz polskie gminy leżące nad Bałtykiem do organizowania podobnych przedsięwzięć na rzecz poprawy czystości morza. W Trójmieście powstało partnerstwo, które tworzą: Urząd Miejski w Gdańsku, Państwowa Straż Pożarna w Gdańsku, gdański MOSiR, Urząd Morski w Gdyni, Fundacja Nasza Ziemia oraz Grupa LOTOS.

Więcej informacji na ten temat na oficjalnej stronie miasta Gdańsk: http://gdansk.pl/nasze-miasto,512,12842.html

Zasady społecznej odpowiedzialności biznesu w zakresie ochrony środowiska są na trwale wpisane w misję Grupy LOTOS. Spółka wdraża te zasady poprzez współpracę z instytucjami oraz realizację projektów ekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony Morza Bałtyckiego. Grupa LOTOS współpracuje m.in. z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz wspiera finansowo działania proekologiczne związane z ochroną bioróżnorodności Bałtyku. Wsparcie ze strony Grupy LOTOS ma pomóc zahamować proces wymierania morświnów. Współpraca, poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki morza, to również propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności Bałtyku i informacji o sposobach ochrony gatunków zagrożonych.

Nie tylko plaże i morświny

O skali zaangażowania Grupy LOTOS w ochronę środowiska świadczą najlepiej kwoty przeznaczane na ten cel. Łącznie w ciągu ostatnich trzech zrealizowano inwestycje ekologiczne za prawie pół miliarda zł.

Grupa LOTOS jest koncernem o międzynarodowej skali działania. Swoją działalność prowadzi w sposób odpowiedzialny, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – stara się łączyć ekonomię z etyką i ekologią. Co roku Grupa LOTOS realizuje inwestycje proekologiczne. Aby zminimalizować wpływ na otaczające środowisko, dobrowolnie i w sposób ciągły ulepsza technologie wykorzystywane przy przerobie ropy naftowej. Grupa LOTOS czuje się też odpowiedzialna za stopniowe eliminowanie zanieczyszczenia, powstającego w rejonie Morza Bałtyckiego.

Spółka od lat wspiera między innymi Fundację Agencje Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG). Celem działania Fundacji jest prowadzenie monitoringu powietrza atmosferycznego w Trójmieście, zwiększanie skuteczności działań na rzecz ochrony środowiska poprzez zbieranie, analizowanie oraz udostępnianie danych dotyczących stanu zanieczyszczenia atmosfery i zmian w nim zachodzących, oddziaływanie na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego.

W ramach przeciwdziałania globalnym problemom ekologicznym Grupa LOTOS podjęła również współpracę ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. Celem stowarzyszenia jest m. in. aktywna ochrona gatunków, którym grozi wyginięcie i edukacja ekologiczna. W 2008 r. Grupa LOTOS zaangażowała się w zainstalowanie na zakładowym kominie wydziału mediów energetycznych sztucznego gniazda dla sokołów wędrownych. Celem działania jest odbudowanie populacji sokoła wędrownego.

W roku 2009 Grupa LOTOS była partnerem wydarzenia Gdański Dzień Ziemi, którego celem było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przyłączyliśmy się również do akcji proekologicznej zorganizowanej przez WWF „Godzina dla Ziemi”. Akcja ta miała na celu, poprzez symbolicznie zgaszenie światła, uświadomienie światu problemu emisji gazów cieplarnianych. W Grupie LOTOS zgaszono m.in. iluminację biurowca.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl