logo

W najbliższy weekend, 14-16 maja br. odbędzie się 6. Rajd LOTOS Baltic Cup. To największa impreza sportów motorowych na Pomorzu, łącząca rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP) oraz Rajdowego Pucharu Polski (RPP). Sponsorem tego wydarzenia sportowego jest LOTOS.

Ogólne

W najbliższy weekend, 14-16 maja br. odbędzie się 6. Rajd LOTOS Baltic Cup. To największa impreza sportów motorowych na Pomorzu, łącząca rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP) oraz Rajdowego Pucharu Polski (RPP). Sponsorem tego wydarzenia sportowego jest LOTOS.

Start zapowiedziała blisko setka najlepszych kierowców w kraju m. in. Kajetan Kajetanowicz, Leszek Kuzaj, Tomek Kuchar i Michał Sołowow. Nie zabraknie również gości z zagranicy, na czele z trzykrotnym mistrzem polski Brianem Bouffierem, który właśnie od Rajdu LOTOS postanowił włączyć się do walki o kolejny tytuł.

Impreza tradycyjnie zostanie rozegrana na szutrowych odcinkach w okolicy Gdańska i Kartuz, jednak w porównaniu z zeszłoroczną ulega ona pewnym zmianom. Odcinki, od wielu lat niezmiennie chwalone przez kierowców, wyróżniają się przede wszystkim równym szybkim szutrem z dużą ilością szczytów i zmian nawierzchni, jak również dużą zmiennością tempa jazdy, co zdecydowanie podnosi ich stopień trudności.

Do 2. rundy RSMP zgłosiło się 43. zawodników. W 3. rundzie RPP pojedzie natomiast 44. kierowców. Na piątek 14. maja br. przewidziany jest prolog na stadionie żużlowym w Gdańsku. W sobotę pierwszy na oesy wyruszy RPP, który przejedzie trzy odcinki w jednej pętli o łącznej długości 38km. Zaraz za swoimi kolegami ruszają zawodnicy RSMP, którzy pokonają te same trzy odcinki, ale dwukrotnie, a więc do przejechania mają w sumie 76km. Tego dnia odbywają się odcinki Kętrzyno, Linia oraz Milwino. Drugi dzień to z kolei Sianowska Huta, Piekiełko oraz Kowalewo. Tak więc RPP ma do przejechania kolejne 38km. Dla RSMP długość odcinków w tym dniu wynosi 77km.

W odróżnieniu od innych imprez tego typu rajd LOTOS Baltic Cup odbywa się w systemie weekendowym, co w dużym stopniu ułatwiło publiczności podziwianie efektownego „brania zakrętów” i oglądanie perfekcyjnej jazdy na czas. Całość dopełniają przepiękne widoki Pomorza i Kaszub, choć start i meta tradycyjnie mają miejsce w gdańskim Starym Mieście, przy Długim Targu.

Organizatorem rajdu jest Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski.

Szczegółowe informacje na temat 6. Rajdu LOTOS Baltic Cup dla kibiców i mediów można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów.

Grupa LOTOS wspiera kluby, organizacje i imprezy sportowe w całej Polsce. W obszarze sportów motorowych, poza zaangażowaniem w organizację markowych wyścigów samochodowych Kia LOTOS Cup, koncern wspiera zespół żużlowy LOTOS Gdańsk oraz zespoły rajdowe Dynamic World Rally Team oraz Subaru Poland Rally Team występujący w RSMP. Koncern jest ponadto sponsorem generalnym Polskiego Związku Narciarskiego, sponsorem tytularnym zespołu LOTOS Gdynia – wielokrotnego mistrza Polski w koszykówce żeńskiej, wicemistrza Euroligi i wicemistrza Ligi Światowej. Firma wspiera także klub lekkoatletyczny SKLA Sopot.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl