
Tylko rok potrzebowała spółka LOTOS Parafiny, żeby produkowany przez nią środek stabilizujący dla przemysłu gumowego Woskop, podbił krajowy rynek. Spółka jest dziś jednym z najważniejszych krajowych dostawców tego wyrobu. W tym roku na rynek trafi 100 ton produktu, to trzy razy tyle, co w 2009 roku.
Tylko rok potrzebowała spółka LOTOS Parafiny, żeby produkowany przez nią środek stabilizujący dla przemysłu gumowego Woskop, podbił krajowy rynek. Spółka jest dziś jednym z najważniejszych krajowych dostawców tego wyrobu. W tym roku na rynek trafi 100 ton produktu, to trzy razy tyle, co w 2009 roku.
– To bardzo atrakcyjny i wysokomarżowy produkt, a zapotrzebowanie na niego będzie się systematycznie zwiększać – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki. – Co prawda jego udział w gotowym produkcie wynosi tylko, od 1-3%, ale bez tego dodatku żaden wyrób gumowy nie spełniałby oczekiwanych we współczesnym przemyśle parametrów jakościowych – podkreśla Tomczyk.
Rynek odbiorców dzielimy na dwie grupy. Do pierwszej należą zagraniczne koncerny produkujące opony w Polsce, które korzystają ze swoich dostawców oraz pozostałych odbiorców.
Woskop trafił do sprzedaży w listopadzie 2009 roku. Do końca roku spółka sprzedała blisko 30 ton tego wyrobu. Produkt znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu węży, chodników, taśm, wykładzin i przemysłowych taśm technologicznych.
Wprowadzenie do sprzedaży poprzedzone zostało gruntownymi badaniami specjalistów z Laboratorium Badawczego „LABGUM” Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Oddział Zamiejscowy Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie). Opinia laboratorium, wystawiona na podstawie badań mieszanek kauczukowych zabezpieczonych Woskopem, potwierdziła korzystny wpływ produktu na właściwości przerobowe mieszanek kauczukowych i właściwości fizyczne wulkanizatów oraz potwierdza skuteczne działanie ochronne przed starzeniem ozonowym.
– To doskonały produkt, którego jakość potwierdza systematycznie rosnąca liczba jego odbiorców. Patrząc na dotychczas zrealizowaną sprzedaż i bieżące kontrakty, szacujemy, że do klientów trafi do końca roku 100 ton produktu. To oznacza, ponad 300% wzrost sprzedaży w porównaniu z 2009 rokiem – wyjaśnia Jacek Budzowski, dyrektor handlowy spółki.
Woski do gum wykorzystywane są także przez producentów opon. Tam jednak cykl badań dopuszczających do stosowania trwa do 3-4 lat.
– Wszystko wskazuje na to, że po zakończeniu prowadzonych badań, będziemy dostarczać nasze woski również do tych firm. Naszymi atutami jest doskonała technologia i produkcja w oparciu o wysokojakościowe gacze parafinowe z należącej do Grupy LOTOS, rafinerii w Gdańsku – dodaje Jacek Stelmach, dyrektor Jednostki Biznesu Parafin – Pracujemy też nad kolejnymi już, specjalistycznymi odmianami tych wosków. Z wyników prac jesteśmy zadowoleni, w efekcie testów i badań powstaną atrakcyjne i poszukiwane na rynku europejskim produkty – kończy Stelmach.
Jakość i technologia
Długi czas życia wyrobu gumowego jest w dużej mierze determinowany przez środki stabilizujące takie jak: antyozonaty, środki przenoszące energię, fotostabilizatory i termostabilizatory. Główną funkcja stabilizatorów jest opóźnienie procesów starzenia gumy bez naruszania jej struktury. Najbardziej skutecznymi antyozonatami są woski naftowe tworzące na powierzchni wyrobu gumowego cienką, nieprzepuszczalną warstwę. Ich skuteczność zależy ściśle od specyficznych właściwości wosków. Istotny jest zarówno ich stopień rozpuszczalności w kauczuku, szybkość dyfuzji w gumie oraz szybkość wykwitania na powierzchni jak i zdolność do tworzenia ciągłej i elastycznej powłoki.
LOTOS Parafiny Sp. z o.o., powstała w 2005 roku i należy do Grupy LOTOS S.A. Firma jest jednym z największych w Europie producentów i dystrybutorów parafin. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Spółka LOTOS Parafiny konsekwentnie zmienia swoje oblicze. Dziś najważniejszą częścią jej działalności są specyfiki parafinowe różnych zastosowań. Ponad 70% produkcji zakładów z Jasła i Czechowic trafia do odbiorców przemysłowych. W ciągu kilku miesięcy spółka stała się liderem na rynku emulsji parafinowych i wosków dla przemysłu gumowego. W kwietniu po długotrwałych badaniach z impetem wkroczyła na rynek antyzbrylaczy, niezbędnych do produkcji nawozów do rolnictwa. Dziś również na tym rynku zaliczana jest do grupy czołowych producentów.
Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl