logo

W niedzielę, 15 maja, po raz dziewiąty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Na dzieci i dorosłych czeka wiele atrakcji.

CSR

W niedzielę, 15 maja, po raz dziewiąty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Na dzieci i dorosłych czeka wiele atrakcji.

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, obok pomnika morświna, między. 11.00 a 17.00 otwarty będzie punkt informacyjno-edukacyjny, w którym specjaliści opowiadać będą o tych sympatycznych bałtyckich ssakach. Na dzieci i ich rodziców czeka wiele atrakcji, między innymi: łowienie rybek z drewnianej beczki połączone z konkursem wiedzy o morświnie i innych mieszkańcach Bałtyku, wiązanie węzłów marynarskich, atelier fotograficzne i konkursy plastyczne.

Małe i skryte
Znajdującym się pod ochroną morświnom, jednym z najbardziej tajemniczych ssaków Morza Bałtyckiego, grozi wyginięcie. Morświny nazywane są często bałtyckimi kuzynami delfinów, ale w odróżnieniu od nich wiodą niezwykle skryty tryb życia – rzadko podpływają do łodzi, więc trudno prowadzi się ich obserwację i badania. To najmniejsze i najkrócej żyjące walenie, do których należą też kaszaloty, orki i delfiny. Morświny są jedynymi waleniami na stałe zamieszkującymi wody Bałtyku, głównie u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji, a w Polsce – Zatoki Pomorskiej, Gdańskiej i Puckiej.

Wspólnymi siłami skuteczniejsza ochrona
Grupa LOTOS od 2009 roku współpracuje z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Wspólne przedsięwzięcia mają pomóc w zahamowaniu procesu wymierania najbardziej zagrożonych gatunków fauny morskiej, a przede wszystkim właśnie morświna.

Współpraca, poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki, obejmuje również edukację i propagowanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej Bałtyku oraz informowanie o sposobach ochrony gatunków zagrożonych. W ramach wspólnie realizowanych projektów odbywają się między innymi: szkolenia dla nauczycieli, konkursy wiedzy o bioróżnorodności Bałtyku skierowane do dzieci i młodzieży, kampanie informacyjno-edukacyjne (na przykład na statkach żeglugi gdańskiej), a także obchody Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna.

Grupa LOTOS finansuje działania związane z ochroną morświnów poprzez zakup narzędzi, które ułatwiają badania naukowe oraz ostrzegają te morskie ssaki o obecności niebezpiecznych dla nich w morzu obiektów, takich jak sieci rybackie.

Morświn się nie zaplącze
Strategicznym celem współpracy jest przede wszystkim wsparcie finansowe ambitnego zadania Stacji Morskiej w Helu „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem”. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności tych ssaków jest stosowanie w rybołówstwie sieci skrzelowych, które są niewidoczne dla systemu echolokacji morświnów. W sieciach tracą życie nie tylko morświny – podobny los spotyka wiele nurkujących ptaków, a także młode foki.

W ubiegłym roku  między Gdynią a Helem zbudowano specjalną linię akustycznych urządzeń odstraszających (tzw. pingerów), działających jak podwodny akustyczny ekran, który – nie płosząc ryb – ostrzega morświny i utrzymuje je z daleka od zatokowych łowisk.

Chcesz dowiedzieć się więcej, przyjdź w niedzielę (15.05) na Skwer Kościuszki pod pomnik morświna lub wejdź na www.morswin.pl

data:   15 maja 2011 r. (niedziela)
godzina:  11.00-17.00
miejsce:  Gdynia, Skwer Kościuszki
bilety:   wstęp wolny

Na wspólne obchody tego dnia zapraszają: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Grupa LOTOS. Międzynarodowe obchody Dnia Bałtyckiego Morświna powstały z inicjatywy Porozumienia o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Północnego - ASCOBANS (http://www.ascobans.info/).

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 75 70, 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl