logo

Od 20 do 22 maja, w przedostatni weekend tego miesiąca odbędzie się w Gdańsku 3-dniowy cykl imprez kulturalno-artystyczno-sportowych. Sponsorem głównym święta stolicy Pomorza jest Grupa LOTOS S.A.

CSR

Od 20 do 22 maja, w przedostatni weekend tego miesiąca odbędzie się w Gdańsku 3-dniowy cykl imprez kulturalno-artystyczno-sportowych. Sponsorem głównym święta stolicy Pomorza jest Grupa LOTOS S.A.

Koniec maja, jako data święta Gdańska nie jest przypadkowa. 25 maja, 554 lata temu, król Kazimierz Jagiellończyk nadał Gdańskowi tzw. Wielki Przywilej, który uczynił ten portowy gród wielkim, bogatym i dumnym miastem. Od tego czasu Gdańsk zaczął odgrywać w Rzeczypospolitej wyjątkową rolę – był Złotą Bramą Polski – jej oknem na świat. Także 204 lata temu Gdańsk odzyskał wolność i po raz pierwszy w swoich dziejach, choć na krótko, stał się „Wolnym Miastem”.

Święto Gdańska to coroczne wydarzenie adresowane szczególnie do jego mieszkańców. Tegoroczne obchody będą częścią składową wydarzeń wchodzących w skład: Roku Heweliusza, Europejskich Dni Morza (18-22 V), Festiwalu Streetwaves (21-22 V) oraz starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Wśród wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które warto wymienić są: Parada Święta Miasta, od pomnika Heweliusza przy ul. Korzennej do Zielonej Bramy na Długim Targu, zakończona koncertem z udziałem Ewy Bem Ewy Urygi i Grażyny Łobaczewskiej. W najbliższy weekend odbędą się także Bieg Gdańszczan, rozstrzygniecie plebiscytu „Gdańszczanin Roku” oraz finał olimpiady wiedzy o Gdańsku. Tegoroczny koncert plenerowy na Targu Węglowym będzie skierowany do wszystkich mieszkańców Gdańska, zarówno tych starszych jak i młodszych. Wieczór rozpocznie występ laureata festiwalu „MTV Gdańsk Dźwiga Muzę”. Następnie wystąpi gdański zespół Kręgi. Gwiazdą wieczoru będzie HEY. Po koncercie odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Święto Gdańska to nie tylko imprezy organizowane na Starym Mieście. Już od kilku lat rozgrywa się na gdańskich ulicach realizacja idei "Moja dzielnica też stolica", czyli Festiwal Streetwaves. Tegorocznym głównym motywem jest: "Poczuj się jak w Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku." W tym roku impreza odbędzie się w Nowym Porcie i Brzeźnie oraz na Przeróbce i Stogach. Tam na widzów czekają takie atrakcje jak wystawy, koncerty, projekcje filmowe, performance czy gry miejskie - wszystkie ułożone tak aby po dzielnicy można było się swobodnie przemieszczać i odwiedzać kolejne punkty.

Szczegółowy plan imprez znajduje się na oficjalnej stronie Gdańska.

Grupa LOTOS od lat aktywnie patronuje wielu ciekawym i wyjątkowym wydarzeniom skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Działalność firmy nierozerwalnie kojarzy się z regionem Pomorza. Firma to największy sponsor wydarzeń i instytucji kulturalnych w tym województwie. Grupa LOTOS to wieloletni sponsor Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, wspiera działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, to teatr kameralny promujący sztukę współczesną, w większości niewystawianą na polskich scenach. W gdańsku firma angażuje się m.in. w Festiwal Szekspirowski oraz Solidarity of Arts. W ostatnich latach Grupa LOTOS wspiera także jedno z ważniejszych wydarzeń intelektualnych na Pomorzu, jakim jest Gdański Areopag. Koncern aktywnie promuje znaczące lub ciekawe wydarzenia także na południu kraju, gdzie prowadzi swa działalność technologiczną i handlową. Warto tu wymienić LOTOS Jazz Festival, czyli Bielską Zadymkę Jazzową czy krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej. Aktywność Grupy LOTOS, jako mecenasa widoczna jest również podczas organizacji wydarzeń podejmowanych na rzecz lokalnych społeczności Jasła i Czechowic.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl