logo

Polski Związek Narciarski i Grupa LOTOS podsumowały w Krakowie sezon sportowy 2011/2012 oraz kolejną edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich – „Szukamy Następców Mistrza – LOTOS Cup 2012”.

Sport

Polski Związek Narciarski i Grupa LOTOS podsumowały w Krakowie sezon sportowy 2011/2012 oraz kolejną edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich – „Szukamy Następców Mistrza – LOTOS Cup 2012”.

100,56 kB

Już, od 8 lat, turnieje LOTOS Cup przyciągają co roku setki młodych zawodników. W tym roku w zawodach uczestniczyło 162 młodych polskich skoczków i zawodników uprawiających kombinację norweską z 16 klubów narciarskich. W rywalizacji wzięło udział także wielu reprezentantów Czech, Ukrainy i Białorusi. LOTOS Cup 2012 rozgrywano na skoczniach narciarskich i trasach biegowych w Zakopanem, Wiśle oraz Szczyrku. Łącznie odbyło się osiem konkursów skoków narciarskich i trzy zawody w kombinacji norweskiej. Zawodnicy i zawodniczki byli klasyfikowani w trzynastu kategoriach.

Z LOTOS Cup do kadry

Wychowankami programu „LOTOS Cup – Szukamy Następców Mistrza” są prawie wszyscy skoczkowie i kombinatorzy norwescy powołani do kadry Polskiego Związku Narciarskiego w sezonie 2012/13. Zaledwie dwa-trzy lata temu o prymat na krajowych skoczniach walczyli Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Tomasz Byrt oraz Bartłomiej Kłusek, którzy w tym sezonie zdobyli srebrny medal mistrzostw świata juniorów w Erzurum. W Pucharze Świata bardzo dobrze radzą sobie Maciej Kot i Krzysztof Miętus – kolejni zawodnicy, którzy swoją karierę rozpoczynali w zawodach z cyklu LOTOS Cup. Ambasadorem Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy następców Mistrza” jest Kamil Stoch, lider kadry polskich skoczków, pierwszy „następca Mistrza” – Adama Małysza.

Jesteśmy pod dużym wrażeniem niedawnych sukcesów Justyny Kowalczyk, Kamila Stocha i wielu polskich skoczków – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – A sukcesy to zawsze efekt ciężkiej pracy, talentu i zaangażowania. Dziękujemy za to narciarzom, trenerom, kibicom. Cieszę się, że nasz Program przynosi tak niezwykłe rezultaty. Dzieje się też tak dlatego, że Polski Związek Narciarski i LOTOS stanowią świetny i zgrany zespół. Świadczą o tym lata dobrej współpracy i triumfy, jakie wszyscy świętowaliśmy razem z naszymi zawodnikami. Jestem przekonany, że przez te 8 lat pokazaliśmy wzorowy przykład udanej synergii sportu i biznesu. Synergii opartej na transparentności, dzięki czemu główny nacisk położony został na uzyskanie maksymalnych efektów sportowych i sponsoringowych. Stworzyliśmy też unikatową receptę na dynamiczny rozwój sportu w Polsce. Zaufaliśmy młodym narciarzom, trenerom i to zaufanie dziś procentuje – podsumowuje prezes Olechnowicz.

Sprzęt i stypendia dla najlepszych

Grupa LOTOS S.A. nie tylko wspiera organizację cyklu zawodów LOTOS Cup, ale ufundowała również stypendia i nagrody rzeczowe dla najlepszych uczestników zawodów oraz sprzęt sportowy dla klubów. Skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy, którzy uplasowali się na pierwszych trzech miejscach w klasyfikacjach generalnych LOTOS Cup w kategoriach junior B i C, otrzymali roczne stypendia. Podczas konferencji podsumowującej cały cykl wręczono także czterdzieści nagród rzeczowych dla najlepszych zawodniczek i zawodników. W ramach programu „LOTOS Cup – Szukamy Następców Mistrza” kluby narciarskie otrzymają pomoc w postaci sprzętu sportowego. Łącznie do klubów powędruje: 32 pary nart skokowych z zapięciami oraz tyle samo kombinezonów skokowych, 40 par butów skokowych, a także 20 par nart biegowych z zapięciami i 20 kombinezonów biegowych.

Ideą programu „LOTOS Cup – Szukamy Następców Mistrza” było stworzenie warunków do współzawodnictwa na najwyższym poziomie i nauka sportowej walki – podkreśla Apoloniusz Tajner, prezes PZN. – Za organizacją zawodów idzie też zakup nowego sprzętu sportowego dla klubów, a także nagrody i stypendia dla zawodników. Dzięki temu kluby narciarskie uzyskały motywację do poszerzania swoich grup szkoleniowych, a w efekcie nastąpił wzrost zainteresowania skokami narciarskimi. Było to oczywiście powiązane z sukcesami Adama Małysza i jego ogromną popularnością. Pojawiły się nowe kluby, nowi trenerzy, a mapa obszarów, na których uprawia się w Polsce skoki narciarskie, bardzo się poszerzyła. Po ośmiu latach funkcjonowania programu jego założenia zaczynają się spełniać: wychowankowie programu stanowią trzon kadry olimpijskiej na igrzyska Soczi 2014. Taki program jak LOTOS Cup nie funkcjonuje w żadnym innym kraju na świecie. Dziękujemy sponsorowi za to, że oprócz umowy głównej z Polskim Związkiem Narciarskim realizuje także program dla dzieci i młodzieży, wpisując się w społeczną działalność na rzecz rozwoju sportu.

Ósma edycja LOTOS Cup to wiele pasjonujących pojedynków, radość zwycięzców, łzy pokonanych, mrożące krew w żyłach upadki. Walka o zwycięstwo trwała do ostatniego konkursu, a najbardziej zażarta rywalizacja toczyła się wśród skoczków z kategorii junior B – po ośmiu konkursach LOTOS Cup 2012 okazało się, że Szymon Szostok wyprzedził drugiego Krzysztofa Bieguna o zaledwie cztery punkty, a trzeciego Mateusza Kojzara – o 15 punktów! Dzięki wysokiej formie prezentowanej w tym sezonie cała trójka znalazła uznanie w oczach trenerów i otrzymała powołanie do kadry młodzieżowej na sezon 2012/13.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl