logo

5 września odbędzie się uroczyste otwarcie „Domu Morświna” zlokalizowanego na terenie kompleksu Błękitnej Wioski, którym zarządza Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

CSR

5 września odbędzie się uroczyste otwarcie „Domu Morświna” zlokalizowanego na terenie kompleksu Błękitnej Wioski, którym zarządza Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.


„Dom Morświna”, kubaturą przypominający tradycyjny dom rybacki, wyposażony w salę ekspozycyjną i stopniowo rozbudowywaną wystawę plenerową, będzie służył akademickiej i szkolnej edukacji o biologii i ekologii bałtyckich zasobów morświnów oraz jego historycznych i aktualnych relacjach z człowiekiem. Ponadto będzie swoistym bankiem danych dotyczących występowania morświnów, źródeł informacji naukowej, a także materiałów popularnonaukowych propagujących wiedzę o tym gatunku, które staną się dostępne dla wszystkich odwiedzjących helskie fokarium. Nowy budynek, na co liczą wszyscy zaangażowani w projekt, może okazać się ważnym elementem rozbudowy infrastruktury Błękitnej Wioski, a jej ukoronowaniem byłoby powstanie „Morświnarium”  - centrum, które umożliwiłoby prowadzenie badań na żywych osobnikach.

Budowa „Domu Morświna” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, i stała się kolejnym obok Cypla Helskiego oraz Parku Wydmowego nowym miejscem na mapie półwyspu, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Grupa LOTOS współpracuje z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu  realizując wieloletni program „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie”.

Program „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie” jest ucieleśnieniem przyjętej przez Grupę LOTOS Strategii Społecznej Odpowiedzialności w obszarze ekologicznym i środowiskowym. Poprzez wsparcie jednostek naukowych bezpośrednio zajmujących się badaniem i ochroną przyrody, zakupem  sprzętu badawczego oraz wspólną realizacją kampanii społecznych na rzecz ochrony bioróżnorodności Morza Bałtyckiego  mamy szanse przyczynić się do poprawy sytuacji nadbałtyckiej fauny. Morświn stanowi symbol historii wielu gatunków, które przez inwazyjną działalność człowieka prawie wyginęły. Przy pomocy zarówno naukowców współpracujących z otoczeniem biznesowym, jak i społeczeństwa w ogóle, świadomie i odpowiedzialnie korzystającego z zasobów Bałtyku, mają szanse na lepszą przyszłość.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl