logo

Wynalazki i pomysły naukowe polskich nastolatków spotykają się z rosnącym zainteresowaniem za granicą. Na najważniejszym na świecie konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF w USA, 17-latkowie Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz zdobyli odpowiednio 4. i 3. nagrodę za projekty z medycyny oraz fizyki kwantowej.

CSR

Wynalazki i pomysły naukowe polskich nastolatków spotykają się z rosnącym zainteresowaniem za granicą. Na najważniejszym na świecie konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF w USA, 17-latkowie Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz zdobyli odpowiednio 4. i 3. nagrodę za projekty z medycyny oraz fizyki kwantowej. Inni młodzi Polacy, Estera Jurczyk, Jakub Pal i Mariusz Bielaszka zostali  docenieni na największym europejskim konkursie informatycznym Infomatrix w Rumunii, na którym zdobyli złote medale. Ci młodzi naukowcy są laureatami Festiwalu E(x)lory, którego Mecenasem jest Grupa LOTOS.

W Polsce jest wielu młodych ludzi, dla których nauka to pasja i którzy swoje zainteresowania przekuwają w niezwykłe projekty. Takie właśnie talenty wspiera Fundacja Zaawansowanych Technologii organizując konkurs dla młodych naukowców E(x)plory. Jego laureaci otrzymują możliwość reprezentowania Polski na najważniejszych konkursach naukowych dla młodzieży na świecie m.in. w USA, Holandii, Rumunii czy na Słowacji. Za nami już dwa z nich: Intel ISEF w USA oraz Infomatrix w Rumunii. Z obu polscy młodzi naukowcy wrócili z nagrodami.

Na Intel ISEF, najważniejszym na świecie konkursie uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją, prezentowały się trzy polskie zespoły i aż dwa z nich zostały bardzo wysoko ocenione przez jury.

Jerzy Szuniewicz z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył 3. nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. Komisja doceniła jego projekt „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. W nagrodę otrzymał 1 000 dolarów i został zaproszony na wyjazd do ośrodka CERN w Genewie.

W kategorii medycyna i zdrowie wysoko oceniona została z kolei Joanna Jurek z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. 4. nagrodę otrzymała za badanie „Wielofunkcyjne nano-systemy kompozytowe dla dostarczania leków”. Mogą one znaleźć zastosowanie w terapii nowotworowej. W nagrodę Joanna otrzymała 500 dol.

Polacy konkurowali z ponad 1700 uczniami z 70 krajów. Warto także dodać, że od prezentacji swoich pomysłów na tej imprezie rozpoczęło karierę naukową już 27 noblistów.

Z sukcesem młodzi naukowcy z Polski zaprezentowali się także na największym w Europie konkursie informatycznym Infomatrix, gdzie aż dwa polskie wynalazki zostały nagrodzone złotymi medalami. Estera Jurczyk i Jakub Pal z II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku otrzymali złoto za prototyp sondy stratosferycznej, która w odróżnieniu od tych wysyłanych na obecnie, nie wymagałby uzyskania pozwoleń radiowych i byłaby na tyle prosta, aby można było odtworzyć ją w warunkach domowych.

Drugim zwycięskim projektem okazał się przedstawił niezwykły zegarek Wanted Clock, który pomaga w lokalizacji i odnalezieniu osób zaginionych Mariusza Bielaszki z Zespołu Szkół w Połańcu. Dzięki opracowanym przez Mariusza rozwiązaniom jest on tani w produkcji, przyjazny dla użytkownika i już niedługo będzie mógł pomóc np. rodzinom osób chorych na Alzheimera.

Wszyscy młodzi odkrywcy zapowiadają, że to nie koniec ich przygody z nauką. Mają głowy pełne nowych pomysłów, a po powrocie do Polski wracają do dalszej pracy. Jeśli sukcesy Laureatów E(x)plory zachęcą do rozwijania naukowych pasji kolejne młode talenty, to o przyszłość polskiej nauki możemy być spokojni.

Więcej informacji na stronie www.explory.pl

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl