logo

Działalność wydobywcza

Grupa LOTOS intensyfikuje działania dotyczące dalszego rozwoju segmentu poszukiwawczo-wydobywczego. W czerwcu 2008 r. powinna zostać przyjęta modyfikacja strategii korporacyjnej, uwzględniająca najświeższe plany rozwoju koncernu w tym kierunku.

– Będą to dobre dla rynku informacje, które z pewnością ucieszą naszych akcjonariuszy i potencjalnych inwestorów – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Chodzi o już prowadzone projekty poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na Morzu Bałtyckim oraz norweskim szelfie kontynentalnym.

Grupa LOTOS jest w trakcie realizacji intensywnego procesu budowy segmentu poszukiwań i wydobycia ropy naftowej. Trwają prace nad restrukturyzacją działalności spółki Petrobaltic. Wzmacniany jest zespół ludzi pracujących w Pionie Poszukiwań i Eksploatacji Grupy LOTOS S.A. 22 września b.r. działalność rozpoczęła spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS – odpowiedzialna za poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym. Spółka, z siedzibą w Stavanger, jest w 100% zależna od Grupy LOTOS S.A.

Najnowsze technologie

LOTOS jako pierwsza firma paliwowa w Polsce wykorzysta najnowocześniejsze oprogramowanie ARIES (Advanced Reserves Information and Evaluation System) firmy Landmark służące prowadzeniu kapitałowych analiz oraz ocen ryzyka inwestycyjnego projektów związanych z poszukiwaniem i eksploatacją ropy naftowej.

Oprogramowanie ARIES cieszy się uznaniem i zbiera dobre oceny użytkowników na całym świecie. Programy do analiz kapitałowych i inwestycyjnych firmy Landmark wykorzystuje blisko 800 firm, z czego duże grono stanowią spółki specjalistyczne, zajmujące się sektorem poszukiwawczo-wydobywczym w USA i Kanadzie.

ARIES pomoże specjalistom z Pionu Poszukiwań i Eksploatacji Grupy LOTOS S.A. jeszcze skuteczniej realizować procesy analityczne w przygotowywanych projektach naftowych. Wsparcie oprogramowania znacznie przyśpieszy skomplikowane procesy obliczeniowe na każdym etapie pracy zespołów oraz ułatwi wymianę informacji, w skutek czego zwiększy się wiarygodność oceny projektów naftowych przy jednoczesnym skróceniu czasu wykonywania analiz geologiczno-ekonomicznych.

Fachowcy światowej klasy

Na czele LOTOS Exploration and Production Norge AS stanął Henrik Carlsen, od 33 lat związany z koncernem Statoil, z którym realizował wiele istotnych projektów rozwojowych z obszaru wydobycia ropy naftowej i gazu. Pracował jako menedżer ds. technicznych oraz rozwoju poszukiwań m.in. na polach naftowych Gullfaks (1982-84) i Troll (1984-86) na Morzu Północnym. W latach 1999-2004 był wiceprezesem Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. W tym czasie dokonał razem ze Statoilem 20 odkryć pól naftowych, z których 4 zaczęto eksploatować. Brał udział w projekcie Snohvit dotyczącym zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na M. Barentsa. W realizację projektu zaangażowanych było ponad 30 tys. pracowników Statoila i firm podwykonawczych. W latach 2004-07 brał udział w pracach nad pozyskaniem dla Statoila koncesji wydobywczej na rosyjskim polu Sztokman (M. Barentsa), które jest jednocześnie jednym z największych rezerwuarów gazu naturalnego na świecie.

Aktualnie Carlsen tworzy zespół ekspertów, którzy pomogą LOTOSOWI w poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym.

Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej Grupy LOTOS S.A. radą dyrektorów LOTOS Exploration and Production Norge AS kieruje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. 3 października br. Odbyło się pierwsze posiedzenie rady dyrektorów. Omówiono sprawy organizacyjne, założenia budżetowe spółki na rok 2008, a także strategię działania spółki do roku 2012.

Członkiem rady dyrektorów został Olav Fjell - prezes Statoila w latach 1999-2003. Fjell ma 56 lat. Urodził się za kołem podbiegunowym, w mieście Tromso. Tytuł magistra uzyskał w 1975 r., ukończywszy Norweską Szkołę Ekonomii i Biznesu. Posiada szerokie doświadczenie w pracy w sektorze bankowym. W trakcie swej wieloletniej kariery zawodowej piastował kierownicze funkcje m.in. w Den norske Bank oraz Postbanken. W czasie prezesury w Statoilu odpowiedzialny był m.in. za restrukturyzację oraz częściową prywatyzację koncernu, a także wzrost wydobycia ropy naftowej.

W kierunku upstreamu i dywersyfikacji

Grupa LOTOS, jako jedyna firma paliwowa w kraju, aktywnie angażuje się w proces dywersyfikacji dostaw surowca, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. W 2006 r. do gdańskiej rafinerii dostarczono, z innego kierunku niż rosyjski, ok. 600 tys. ton ropy naftowej, co stanowi ok. 10% zdolności przerobowych zakładu. W tym roku wskaźnik ten ma osiągnąć 15%, a docelowo, do 2012 r. wzrosnąć do 40%, przy uwzględnieniu zwiększonych zdolności przerobowych gdańskiej rafinerii, wynoszących od 2010 r. 10,5 mln ton rocznie.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl