logo

Na początku lutego platforma wiertnicza „Petrobaltic” została przeholowana ze złoża B8 na złoże B3, gdzie od lat działa Morska Kopalnia Ropy z centrum wydobywczym na platformie „Baltic Beta”. Na złożu B3 platforma stanęła nad otworem B3-9 w celu przywrócenia z niego pierwotnej produkcji.

Działalność wydobywcza

Na początku lutego platforma wiertnicza "Petrobaltic" została przeholowana ze złoża B8 na złoże B3, gdzie od lat działa Morska Kopalnia Ropy z centrum wydobywczym na platformie "Baltic Beta". Na złożu B3 platforma stanęła nad otworem B3-9 w celu przywrócenia z niego pierwotnej produkcji. 

Na B8 platforma "Petrobaltic" prowadziła prace przygotowujące to złoże do eksploatacji. Na nowe miejsce postoju platformę przeprowadziły dwa holowniki – należący do spółki Petrobaltic "Granit" oraz "Tytan" z portowej spółki WUŻ. Platformie i holownikom asystował statek "Aphrodite I".

– Trasa holowania miała długość ok. 19  mil morskich, czyli mniej więcej 35 kilometrów – mówi kpt. ż. w. Andrzej Janicki, dowódca "Granitu", który był holownikiem prowadzącym w trakcie operacji.

Po 18,5 godzinach pracy platforma "Petrobaltic" stanęła na miejscu, czyli nad głowicami dennymi otworu B3-9. Jak zwykle, przy tego typu zadaniach, najtrudniejszą częścią całej operacji było precyzyjne ustawienie platformy na nowym miejscu pracy. – Tym razem wymagało to szczególnej dokładności, ponieważ trzeba było ustawić "Petrobaltic" nie tylko nad płytą denną z głowicami, ale też trafić w "dziury w dnie", czyli w ślady po nogach, pozostawione przez platformę podczas poprzedniego pobytu w tym samym miejscu – tłumaczy Krzysztof Sułecki, dyrektor ds. wierceń i wydobycia ropy i gazu w Petrobalticu.

Marynarze z Petrobalticu, wspomagani przez nawigatorów i hydrografów z Działu Geofizyki i Radiogeodezji oraz przez załogę platformy z jej kierownikiem Grzegorzem Gałatem na czele, poradzili sobie z tym zadaniem bez większych problemów.

Prace na złożu B3 powinny potrwać do połowy marca. – Potem platforma "Petrobaltic" zostanie przeholowana na strukturę B22, gdzie zgodnie ze strategią Petrobalticu będzie prowadzić wiercenia poszukiwawcze – informuje Waldemar Plata, prokurent spółki, dyrektor ds. rozwoju
i strategii.

W lutym 2005 r. Grupa LOTOS S.A. kupiła od Nafty Polskiej 69% akcji Petrobalticu. Spółka ta posiada wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Petrobaltic wydobył po trzech kwartałach ub. r. ok. 200 tys. ton ropy naftowej. Cały wolumen wydobycia sprzedano Grupie LOTOS S.A.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl