logo

W gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS S.A. trwa włączanie instalacji budowanych w ramach Programu 10+ w istniejący system rurociągów procesowych. Przez pierwsze 10 dni wiosennego remontu wykonano już 1/4 z blisko 200 podłączeń.

Działalność wydobywcza

W gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS S.A. trwa włączanie instalacji budowanych w ramach Programu 10+ w istniejący system rurociągów procesowych. Przez pierwsze 10 dni wiosennego remontu wykonano już 1/4 z blisko 200 podłączeń.

Remont rafinerii jest najbardziej odpowiednim okresem na przeprowadzenie bezpiecznego i efektywnego połączenia rafinerii z nowo budowanymi instalacjami – mówi Zbigniew Paszkowicz dyrektor ds. rozbudowy rafinerii. – Termin i harmonogram wiosennego remontu zostały w 100% zsynchronizowane z planem prac budowlanych realizowanych w ramach Programu 10+ – dodaje Paszkowicz.

Ustalono, że najlepszym terminem dla zatrzymania instalacji produkcyjnych w gdańskiej rafinerii będzie przełom miesiąca marca i kwietnia. Wynika to zarówno z uwarunkowań technologicznych ale też rynkowych i atmosferycznych. Zgodnie z planem 14 marca br. zatrzymano produkcję w gdańskiej rafinerii.

– To ostatni postój wszystkich instalacji produkcyjnych jednocześnie. Po uruchomieniu drugiego ciągu instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej, budowanej w ramach 10+, nie będzie już więcej zatrzymywany w całości przerób ropy. – powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

Na instalacjach trwają m. in. zaplanowane rewizje urządzeń prowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego oraz specjalistyczne badania stanu technicznego maszyn. Łącznie mechanicy z zespołów procesowych przejrzą ok. 3400 urządzeń.

– Zakres wykonywanych prac jest już bardzo duży – powiedział Tomasz Branicki, szef Biura Infrastruktury w Grupie LOTOS S.A. – Jak dotąd współpraca z podwykonawcami układa się bez zarzutu, ponieważ wszyscy uczestnicy remontu świadomi są skali zadania i rangi całego projektu.

W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstaje szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75%: z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Po rozbudowie, konfiguracja gdańskiej rafinerii będzie oparta na zaawansowanych technologiach, zapewniających wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujących wpływ rafinerii na środowisko. Program 10+ realizowany jest we współpracy z renomowanymi firmami inżynieryjnymi, takimi jak m.in. Shell, Technip, Uhde, Fluor czy Lurgi, co gwarantuje Grupie LOTOS uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją paliw i innych produktów naftowych spełniających wymagania jakościowe obowiązujące w UE. Pierwsze instalacje wybudowane w ramach Programu 10+ zostaną uruchomione już późną wiosną tego roku.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl