Od maja br. trwa rozruch nowej chłodni wentylatorowej (CWT) w gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS. Wybudowano w zaplanowanym terminie 6 nowych bloków chłodzących. CWT pozwoli na bardziej oszczędne i bezpieczne dla środowiska chłodzenie nowych instalacji. Pierwsze instalacje Programu 10+, czyli HDS i KAS, zgodnie z planem mają rozpocząć produkcję już w lipcu.
Od maja br. trwa rozruch nowej chłodni wentylatorowej (CWT) w gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS. Wybudowano w zaplanowanym terminie 6 nowych bloków chłodzących. CWT pozwoli na bardziej oszczędne i bezpieczne dla środowiska chłodzenie nowych instalacji. Pierwsze instalacje Programu 10+, czyli HDS i KAS, zgodnie z planem mają rozpocząć produkcję już w lipcu.
Procesy technologiczne wykorzystywane w rafinacji ropy naftowej mają charakter termodynamiczny i bezwzględnie wymagają schładzania poszczególnych frakcji surowca. Na każdej instalacji produkcyjnej znajdują się wymienniki ciepła, w których chłodzi się gorące węglowodory, parę wodną oraz same urządzenia rafineryjne.
– W procesie chłodzenia rafineryjnego używa się wody, która musi mieć wysoką jakość i odpowiednie parametry, czyli temperaturę i ciśnienie. Właśnie dla nowych instalacji Programu 10+ zbudowano nową, samodzielną instalację wody chłodniczej – powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Grupy LOTOS S.A. – pierwsze instalacje Programu 10+, czyli HDS i KAS, zgodnie z planem będą uruchomione już w lipcu.
Jak to działa?
– Cyrkulację wody chłodniczej dla instalacji Programu 10+ napędzać będą nowe pompy o łącznej wydajności 5600 m3/h, taka ilość przepompowanej wody w przybliżeniu odpowiada połowie ilości wody przepływającej Radunią lub objętości dwóch basenów olimpijskich – wyjaśnił Andrzej Rutkowski, inżynier z Biura Budowy Instalacji Pomocniczych Programu 10+.
Zastosowanie w Grupie LOTOS półotwartego systemu chłodniczego, pozwala na wielokrotne wykorzystanie pobranej ze środowiska wody. Wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie zużycia wody przez gdańską rafinerię.
Prysznic w LOTOSIE
Najważniejszym i dobrze widocznym elementem nowego systemu jest chłodnia wentylatorowa, która składa się łącznie z 6 celek wentylatorowych. Ciepła woda z instalacji trafi do każdej celki, skąd z wysokości kilku metrów wypłynie dyszami rozbryzgowymi, jak w prysznicu. Dalej woda spłynie po przypominających plastry miodu, bardzo pofałdowanych elementach o dużej powierzchni chłodzącej. Temperaturę wody obniża się do poziomu 19,5 ÷ 21,5°C, chłodząc ją średnio o 7÷ 8°C.
Energooszczędnie i czysto
Elementy wyposażenia nowej chłodni wentylatorowej wykonane są z tworzyw sztucznych, które nie korodują, co jest ważne dla wydłużenia pracy całego systemu chłodzenia. Wszystkie sześć wentylatorów usytuowanych nad celkami posiada przetwornice częstotliwości – w ten sposób można precyzyjnie regulować temperaturę wody oraz zaoszczędzić energię elektryczną. Nowe wentylatory mają możliwość zmiany kierunku obrotów, co sprawi, że wywiewany ciepły strumień powietrza będzie wracał do układu zapobiegając zimą tworzeniu się wielkich sopli lodowych, które mogłyby zniszczyć elementy chłodni.
Wydajność procesu chłodzenia zależy od szybkości przepływu wody przez wymienniki ciepła i od czystości wymiennika. Aby cały system działał prawidłowo, woda musi być odpowiednio uzdatniona. Jakość chemicznego uzdatniania wody będzie kontrolowana przez system automatycznego dozowania 3D TRASAR, który pozwoli utrzymać bardzo niskie tempo korozji i odkładania się osadów. Nowatorska technologia 3D TRASAR dla obiektów chłodzących redukuje zużycie wody średnio o 25%. Ponadto system ten będzie mierzył aktywność biologiczną w wodzie a w razie potrzeby dozował odpowiednie, minimalne ilości substancji zwalczających drobnoustroje i glony. Jest to nowość, gdyż dotychczas o dodawaniu substancji decydowały tylko okresowe badania laboratoryjne.
Nowa chłodnia wentylatorowa została zaprojektowana i zbudowana w terminie przez firmę FANS COOLING TECHNOLOGIES a.s. z siedzibą w czeskiej Pradze.
W ramach realizowanego Programu 10+ powstaje szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75%: z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Po rozbudowie, konfiguracja gdańskiej rafinerii będzie oparta na zaawansowanych technologiach, zapewniających wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujących wpływ rafinerii na środowisko. Program 10+ realizowany jest we współpracy z renomowanymi firmami inżynieryjnymi, takimi jak m.in. Shell, Technip, KTI, Uhde, Fluor czy Lurgi, co gwarantuje Grupie LOTOS uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją paliw i innych produktów naftowych spełniających wymagania jakościowe obowiązujące w UE. Pierwsze instalacje wybudowane w ramach Programu 10+ zostaną uruchomione już latem tego roku.
Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl