logo

Komunikaty

Województwo pomorskie,Trójmiasto i Grupa Lotos będą wspólnie działać na rzecz gospodarczego i społecznego rozwoju Pomorza. Wczoraj w siedzibie największej pomorskiej spółki podpisana została umowa o zacieśnieniu współpracy.

W ramach zawartej umowy strony zobowiązały się m.in. do utrzymywania stałej współpracy w zakresie wymiany doświadczeń i informacji związanych z realizowanymi przez pomorskie gminy inicjatywami gospodarczo - społeczno - kulturalnymi oraz możliwościami angażowania się Grupy Lotos w ich wspieranie.

Sygnatariuszami porozumienia są: Piotr Ołowski, wojewoda pomorski, Jan Kozłowski, marszałek województwa, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, oraz Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos SA.

- Deklaracje stron poszły daleko i powinny stanowić nową jakość we współpracy przy realizacji bardzo istotnych dla promocji Pomorza przedsięwzięć z dziedziny gospodarki, kultury czy zagadnień społecznych - powiedział Paweł Olechnowicz. - Pomorze ma szczęście, że ma Lotos na swoim terenie - powiedział wojewoda Piotr Ołowski. - Będzie to początek owocnej współpracy.

Z umową duże nadzieje wiążą także trójmiejscy prezydenci, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy placówek kulturalnych. Współpraca ma także na celu pozyskiwanie i wykorzystywanie funduszy UE przeznaczonych na realizację polityki regionalnej, mających bezpośredni wpływ na wzrost konkurencyjności województwa. Powołany zostanie zespół programowy, którego zadaniem będzie koordynacja działań zapisanych w porozumieniu. W skład wejdą przedstawiciele wszystkich stron sygnatariuszy umowy.

Jednymi z pierwszych, którzy skorzystają na współpracy, będą studenci Politechniki Gdańskiej. Ponad setka z nich odbędzie praktyki i szkolenia przy budowie i eksploatacji nowych instalacji w gdańskiej rafinerii. Grupa Lotos planuje do 2012 r. prawie podwoić moce przerobowe gdańskiej rafinerii oraz wybudować wiele nowoczesnych instalacji technologicznych, m.in. do produkcji wysokiej jakości oleju napędowego. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w obszarze operacyjnym wyniesie ok. 6,5 mld zł. Realizacja inwestycji w gdańskim zakładzie stworzy kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Przy wyborze wykonawców do realizacji inwestycji preferowane będą firmy polskie, a przede wszystkim te z Pomorza. Zdaniem prezesa Olechnowicza w realizacji programu rozwoju i umowy o współpracy nie przeszkodzą nieoficjalne informacje o jego możliwym rychłym odwołaniu i wprowadzeniu na fotel prezesa Lotosu Kazimierza Marcinkiewicza, którego szanse w PKO BP maleją.

- Nie zajmuję się takimi pogłoskami. Mam dużo pracy przy realizacji programu inwestycyjnego i rozwoju firmy, na który mam przyzwolenie właściciela, czyli Skarbu Państwa i władz - skwitował prezes.

Grupa Lotos w ubiegłym roku, wpłaciła z tytułu podatków ponad 55 mln zł do budżetów samorządowych gminy i powiatu gdańskiego oraz województwa pomorskiego.