logo

Na gdańskich Żuławach niebawem zacznie powstawać nowoczesna fabryka prądu.

Komunikaty

Unikatowym na skalę kraju przedsięwzięciem współpracy przedsiębiorstw z branży paliwowej i energetycznej może pochwalić się województwo pomorskie. Grupa Lotos, Grupa Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) postanowiły współpracować w wykorzystywaniu gazu ziemnego. Pierwszy etap uroczyście zainaugurowano wczoraj, na terenie rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku. Uruchomiono tam “inteligentny" układ dostaw gazu ziemnego na potrzeby rafinerii.

 - Zastąpienie dotychczas wykorzystywanego gazu propanbutan (LPG) gazem ziemnym w procesie rafinacji ropy naftowej pozwoli rafinerii zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także obniży koszty działalności - powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos.

Jest to pionierskie rozwiązanie w systemie dystrybucji gazu ziemnego w skali kraju. Otwiera ono drogę dla świadczenia tego rodzaju usług dla potencjalnych innych odbiorców o niestandardowych wymaganiach. W ten sposób GL będzie miała zapewnione dodatkowe źródło gazu, który użyty będzie jako paliwo w piecach technologicznych. Uruchomiony w gdańskiej rafinerii układ zasilania gazem ziemnym powstał w efekcie opracowania przez Pomorską Spółkę Gazownictwa w Gdańsku nowatorskiej technologii zaopatrzenia, umożliwiającej pełne dostosowanie parametrów dostawy gazu ziemnego do potrzeb odbiorcy. Na ten nowy technologicznie sposób przesyłu składają się m.in. system sprężania gazu, elektroniczny układ sterowania oraz telemetrii umożliwiający pełną kontrolę pracy.

Nie tylko takie będzie wykorzystywanie gazu ziemnego. Inny zakres współpracy wspomnianych spółek wyznacza list intencyjny, podpisany 27 października br. przez Grupę Lotos, Grupę Energa oraz PGNiG. Dotyczy on budowy nowoczesnej elektrowni gazowej w Gdańsku. Inwestycja ta pracować będzie głównie na potrzeby rafinerii, ale podłączona zostanie do sieci krajowej. Warto przypomnieć, że Grupa Lotos otrzymała tytuł Rafinerii Roku 2008 z uwagi m.in. na jeden z najwyższych w regionie wskaźników efektywności energetycznej. Eksperci docenili także najbardziej zaawansowany program rozwojowy w tym regionie Europy, czyli Program 10+.