logo

Komunikaty

Politechnika Gdańska jest jedyną uczelnią w Polsce, która powołała prorektora ds. współpracy ze środowiskiem gospodarczym i inicjatyw europejskich. Nie ma takiego stanowiska w Polsce na innej politechnice. Chodzi przede wszystkim o współpracę ze środowiskami gospodarczymi w dwóch podstawowych płaszczyznach: edukacji (uczelnia nie powinna kształcić w oderwaniu od otoczenia gospodarczego) oraz komercjalizacji wyników badań naukowych. Na Politechnice Gdańskiej powołano też radę gospodarczą, której celem jest zwiększanie udziału uczelni w rozwoju gospodarczym woj. pomorskiego (infrastruktura, gospodarka, lobbing, współpraca z władzami wojewódzkimi i samorządowymi). Ogromny potencjał naukowo-badawczy uczelni zaprezentowany został władzom miasta i województwa, a pierwsze efekty tych działań są już widoczne w postaci powołania konsorcjum dla przygotowania pomorskiej regionalnej strategii innowacyjności oraz umów o współpracy z marszałkiem województwa pomorskiego i zarządem miasta Gdańska.

Tylko w ciągu ostatniego półrocza zawarto umowy o kompleksowej i ścisłej współpracy z dużymi firmami regionu: Grupą Lotos, Polpharmą, DGT, Jabilem oraz TP SA. Politechnika zainicjowała też kontakty z firmami średniego sektora wysokich technologii, w tym głównie informatycznych, działa także na rzecz tworzenia lokalnych struktur naukowo-eksperckich. Razem z uniwersytetami: Gdańskim i Warmińsko-Mazurskim zainicjowano m.in. współpracę międzyregionalną w zakresie poprawy zagospodarowania przestrzennego Żuław, Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w rejonie obu województw. Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki funkcjonuje od kilku lat rada konsultacyjna, w skład której wchodzą szefowie pomorskich firm sektora IT. Dzięki niej wydział utrzymuje stały i bezpośredni kontakt z firmami, dla których kształci przyszłych pracowników.

Grupa LOTOS SA

Od 1986 roku datuje się współpraca z Wydziałem Inżynierii Lądowej w zakresie opracowywania ekspertyz, projektów modernizacyjnych i remontowych zbiorników stożkowych, surowcowych oraz produktowych. Pracownicy naukowi Wydziału Mechanicznego wykonują opracowania dotyczące m.in. określenia przyczyn powstawania awarii, doboru odpowiednich materiałów, oceny stanu technicznego urządzeń niebezpiecznych i programów badawczych. Grupa LOTOS współpracuje z Katedrą Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych, gdzie wykonywane są ekspertyzy związane z występowaniem zagrożeń korozyjnych w rafinerii i analizy przyczyn powstawania korozji. Pracownicy Katedry pełnią również funkcję doradczą w zakresie tematów związanych z ochroną elektrochemiczną rafinerii.

W latach 1999-2001 ówczesna Rafineria Gdańska zleciła Zakładowi Budowy Dróg PG opracowanie i przygotowanie recept z zastosowaniem asfaltów modyfikowanych. Politechnika Gdańska dzięki autorytetowi prof. Józefa Judyckiego promowała asfalty produkowane w Grupie LOTOS, publikując wyniki badań i prezentując je na konferencjach i seminariach naukowych. Od lat rozwijają się kontakty pomiędzy Wydziałem Kontroli Jakości Grupy LOTOS i Wydziałem Chemicznym PG. Współpraca opiera się przede wszystkim na wykonaniu analiz chemicznych dla potrzeb rafinerii. Wymienione placówki współpracują także przy rozwoju i modyfikacji metod analitycznych stosowanych w Grupie LOTOS. Wydział Instalacji PZO-I współpracował z Zakładem Inżynierii Chemicznej PG przy wykonaniu i zbadaniu skuteczności działania prototypów dysz kolumnowych instalacji.

Na dziewięćdziesięciu pięciu studentów, którzy w 2004 roku odbyli praktyki w firmie najliczniejszą, czterdziestoosobową grupę stanowili żacy Politechniki Gdańskiej z wydziałów: Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki, Mechanicznego, Chemicznego, Zarządzania i Ekonomii, Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Elektrotechniki i Automatyki. Celem projektu było umożliwienie studentom i bezrobotnym absolwentom studiów wyższych zdobycia praktyki zawodowej ułatwiającej w przyszłości podjęcie pracy. Wakacyjne staże finansowane były ze środków własnych firmy.

Od 2003 roku Grupa LOTOS funduje roczne stypendia najlepszym studentom i doktorantom Politechniki Gdańskiej. Co ciekawe, nie są to stypendia przeznaczone tylko dla studentów kierunków związanych z profilem działalności LOTOS-u.