logo

Komunikaty

Wczoraj rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zobowiązań offsetowych zagranicznych dostawców w 2004 r. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że firma Lockheed Martin zadeklarowała wykonanie zobowiązań na kwotę 1,28 mld USD wobec 912 mln USD przewidzianych w harmonogramie, z czego 935 mln USD zostało zaliczone.

- W tej chwili realizujemy 7 programów offsetowych, a ich tempo jest lepsze, niż się spodziewaliśmy - powiedział minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber. Do udanych zaliczył projekty związane z produkcją Opli w zakładach GM w Gliwicach (wzrost zatrudnienia o 200 osób) i włączenie do współpracy zakładów Bumar Łabędy, prace nad wytwarzaniem nowoczesnej amunicji w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej i możliwość utylizacji starej amunicji oraz produkcję rakiet przeciwpancernych Rafael. Ponadto utworzenie laboratorium zaawansowanych technologii w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, inwestycje w produkcję WSK PZL Rzeszów oraz udostępnienie nowoczesnych technologii przerobu ropy Grupie Lotos, jak też powstanie akceleratorów technologicznych w Łodzi i Warszawie i budowę kontenerowców w Stoczni Szczecińskiej. - Niebawem wdrożonych zostanie wiele nowych projektów, które zaskoczą opinię publiczną. Aby łatwiej je realizować, musi być znowelizowana ustawa o offsecie, wydłużająca np. czas wykonania wielkich inwestycji. Taki projekt już jest - dodał.

Profesor Michał Kieiber przyznał, że nie udało się wykonać kilku projektów, takich jak Rejestr Usług Medycznych (zbyt drogi) oraz system łączności specjalnej Tetra. - To bardzo kosztowny projekt (ok. 400 mln USD - red.) i środki na finansowanie uchwali następny parlament. Myślę, że realizacja nastąpi poprzez ogłoszenie przetargu publicznego. Może to trwać nawet 2 lata. To zbyt długo w obecnej sytuacji na świecie. Boję się, że dziś używane technologie za kilka lat mogą się zestarzeć - dodał.